Terasy dávajú bývaniu úplne nový rozmer. Umožňujú totiž užiť si chvíle plné pohody v tesnom kontakte s prírodou a na čerstvom vzduchu. Začali ste aj vy uvažovať o tom, že si zaobstaráte terasu? Poradíme vám, ako správne postupovať pri jej plánovaní.
Zima je ideálnym obdobím, kedy začať plánovať terasu. Prečo? V prvom rade preto, že dodacia lehota pergol môže byť dlhšia. Aby sa teda všetko stihlo a vy ste si mohli užívať prvé slnečné dni budúceho roka na novej terase, treba začať už teraz. Nezabudnite si tiež zistiť, či nebudete na stavbu pergoly potrebovať stavebné povolenie. To tiež predĺži fázu príprav.
Druhým dôvodom je skutočnosť, že architekti, záhradníci aj dodávatelia záhradných pergol nemajú v zime toľko práce ako v iných obdobiach a budú sa vám môcť naplno venovať. Ak budete pergolu plánovať v zime, môžete aj ušetriť. Niektorí dodávatelia ponúkajú pergoly mimo sezóny za nižšie ceny. Výhodne sa dá zakúpiť aj záhradný nábytok.
Pokiaľ chcete terasu, ktorá bude plne zodpovedať vašim predstavám, mali by ste si vyhradiť dostatok času na to, aby ste všetko dôkladne naplánovali. Budete si totiž musieť odpovedať na niekoľko otázok. Napríklad kam terasu umiestniť alebo aký materiál na jej výrobu zvoliť. V nasledujúcich riadkoch nájdete na tieto otázky odpoveď.
Orientácia terasy je dôležitá s ohľadom na plánované využitie posedenia.
Jedna z najdôležitejších úloh, ktorá vás pri plánovaní terasy čaká, je jej umiestnenie. Ak terasu umiestnite správne, môžete zo slnečných dní vyťažiť maximum. Aby ste si na terase vychutnávali slnko čo najdlhšie, orientujte ju ideálne na južnú, juhozápadnú alebo juhovýchodnú stranu.
Odborníci tiež odporúčajú umiestniť terasu čo najbližšie k obývacej izbe a kuchyni, resp. prepojiť ju s domom. Keď k vám napríklad príde návšteva a vy budete na terasu nosiť jedlo, bude to pre vás pohodlnejšie.
Ďalší krok spočíva vo výbere veľkosti a spôsobu kotvenia pergoly. V prípade, že nemáte príliš veľa miesta, nezúfajte, aj malá terasa vám môže urobiť veľkú službu. Pergolu môžete kotviť na fasádu domu, alebo zvoliť samonosnú konštrukciu.
Zásadným rozhodnutím je voľba materiálu podlahy terasy. Možností existuje hneď niekoľko. K obľúbeným variantom patrí drevo, prírodný kameň, dlaždice, betónové dosky a taktiež terasové dosky z drevoplastu.
Výhodou drevoplastu je, že tento materiál takmer nevyžaduje údržbu, na prvý pohľad je na nerozoznanie od dreva a navyše sľubuje dlhú životnosť. Pokiaľ nedáte dopustiť na drevo, počítajte s vyššou cenou a náročnejšou údržbou. Na druhej strane sa vám investícia vráti jedinečným vzhľadom. Ak sa rozhodnete pre vonkajšie dlaždice, ktoré sú v ponuke v rôznych farbách a vzoroch, siahnite po tých s protišmykovou úpravou.
K moderným domom sa skvele hodia hliníkové pergoly a keramická dlažba.
Ešte ste nepremýšľali nad tým, ako budete na terase svietiť? Bola by škoda, keby ste na tento dôležitý bod zabudli. Vytvorenie potrebnej infraštruktúry by sa vám totiž neskôr mohlo predražiť.
Možností osvetlenia existuje niekoľko. LED osvetlenie môžete napríklad zabudovať priamo do strechy terasy, prípadne ho umiestniť na stenu domu. Pobyt na terase vám ešte viac spríjemní osvetlenie s diaľkovým ovládaním, ktoré môžete jednoducho regulovať napríklad prostredníctvom smartfónu.
Zastrešiť alebo nie? Aj keď sa jedná o nezanedbateľnú investíciu, zastrešenie terasy oceníte najmä počas zlého počasia. Pod zastrešenou terasou budete môcť sedieť, aj keď bude práve pršať alebo bude svietiť príliš ostré slnko.
Cena zastrešenia sa odvíja od niekoľkých parametrov, kľúčový je najmä typ konštrukcie a zvolený materiál. Aj tu však platí, že investícia do kvalitnej pergoly sa vám vráti v podobe dlhej životnosti a nízkych nákladov na údržbu.
Dobre by ste sa mali zamyslieť aj nad tým, či zvoliť úplne otvorenú, uzavretú, prípadne napoly otvorenú terasu. Uzavretie vám umožní tráviť čas na terase, aj keď vonku nebude práve priaznivé počasie.
Ak necháte terasu úplne uzavrieť pomocou bočného zasklenia, budete si môcť užiť posedenie na terase aj v zime.
Oplotenie terasy budete musieť riešiť najmä v prípade, že máte terasu na poschodí. To, aké zábradlie zvoliť, samozrejme, záleží na vašich preferenciách a vzhľade domu. V prípade moderných novostavieb je častou voľbou sklenené alebo kovové zábradlie, pri tradičných domoch je nadčasovou klasikou drevo. Ak máte terasu na záhrade a vyžadujete súkromie, oplotenie vám tiež príde vhod. Veľmi obľúbenou voľbou je v tomto prípade živý plot.
Na luxusnú terasu patrí luxusný záhradný nábytok.
Prichádza na rad asi ten najpríjemnejší bod, a síce plánovanie toho, čo budete na terase mať. V dnešnej dobe sú možnosti záhradného nábytku takmer neobmedzené. Zvoliť môžete napríklad moderný nábytok s kovovými prvkami, drevený nábytok alebo napríklad veľmi obľúbený nábytok z umelého ratanu. Nábytok by mal zodpovedať štýlu vášho domu a vašej záhrady. Okrem klasického záhradného nábytku môžete pobyt na terase spríjemniť napríklad záhradnou posteľou.
Terasa bude pôsobiť ešte útulnejším dojmom, ak na ňu umiestnite aj kvetináče s rastlinami. Existuje aj ďalšia doplnková výbava pergol, ktorá vám spríjemní posedenie. Reč je napríklad o dažďovom a veternom senzore alebo integrovanom odkvape.
Uvažujete nad obstaraním vírivky? Toto je, samozrejme, tiež potrebné zohľadniť pri plánovaní terasy. Podľa odborníkov je terasa na umiestnenie vírivky ideálnym miestom. Prečo? Vírivka bude dobre prístupná z domu a ak sa navyše rozhodnete terasu zastrešiť, budete pri relaxácii vo vírivke chránení pred nepriaznivým počasím.
Využite zimu na plánovanie terasy. V tomto období budete mať dostatok času si všetko rozmyslieť a ujasniť si svoje predstavy. Na jar už môžete mať svoju vysnívanú pergolu hotovú.