Vďaka bočnému zaskleniu si svoju pergolu užijete aj v mrazivej zime

Milujete relaxáciu v blízkosti prírody a nechcete sa jej vzdať ani v zime? Vďaka možnosti nechať si svoju pergolu dodatočne zaskliť, si budete môcť prírodu užívať aj v zime. Zasklená pergola je v podstate zimnou záhradou, ktorá rozšíri obytný priestor vášho domu.

Vďaka zaskleniu vás ani zima neodradí od posedenia pod pergolou.

Celoročné využitie terasy

V poslednej dobe je trendom vonkajšie terasy využívať celoročne. Aby ste si mohli užívať tepelný komfort aj v zimných mesiacoch, nezaobídete sa bez bočného zasklenia. Hliníkové pergoly sú väčšinou navrhnuté tak, aby k nim bolo možné v budúcnosti toto zasklenie bez problémov nainštalovať. Z otvorenej pergoly sa jednoducho stane zimná záhrada. Aké výhody so sebou nesie?

  • Rozšíri obytný priestor a umožní vám posedenie v blízkosti prírody aj počas chladných dní.

  • V pasívnych domoch dokáže fungovať ako tepelný kolektor.

  • Odpočinok na terase nebude limitovaný rozmarmi počasia (vietor, dážď, sneh ...).

  • Vďaka možnosti zatvorenia stien si predĺžite leto.

  • Dosiahnete zníženie tepelných strát.

  • Pod pergolou vás nebude obťažovať prach ani hluk.

  • Získate miesto pre zazimovanie rastlín či pestovanie chúlostivejších kvetín.

Čo na to stavebný úrad?

Ak sa rozhodnete pre dodatočné zasklenie pergoly, nie je potrebné riešiť povolenie na stavebnom úrade. O povolenie sa žiada v prípade prístavby, ak je zastrešená terasa prepojená s domom a pôdorysne ho rozširuje. Najjednoduchším riešením je pergolu zahrnúť do stavebných plánov ešte pred začatím výstavby domu. V prípade zasklenia terasy v bytovom dome je potrebný súhlas susedov alebo SVB.

Bočné zasklenie: posuvné alebo napevno

Svoju pergolu môžete zaskliť dvoma spôsobmi:

  1. posuvne,

  2. napevno.

Zasklená záhrada umožňuje reguláciu vzduchu pomocou posuvných panelov či dverí.

Posuvné zasklenie pergol

Zimné záhrady s posuvným zasklením predstavujú jednoduchý spôsob, ako meniť uzavretý priestor na otvorený. Posuvné zasklenie môže byť rámové a bezrámové, pričom bezrámové zasklenie ponúka ničím nerušený výhľad. Sklenené panely sú ukotvené vo vodiacich lištách, takže je ich odsunutie ľahké.

Vďaka jednoduchej manipulácii môžete otvorenú pergolu jednoducho premeniť na uzavretú zimnú záhradu a naopak. Otvorenie pergoly môžete prispôsobiť počasiu. V sparných dňoch ju môžete otvoriť viac-menej úplne. Počas babieho leta oceníte možnosť iba čiastočného otvorenia.

Pergoly zasklené napevno

Pri zasklení napevno je nutné počítať s tým, že s niektorými stenami nepôjde manipulovať. Priechod vzduchu je možné regulovať pomocou otváracích alebo posuvných dverí.

Ako vyriešiť vetranie a vykurovanie zimných záhrad

Všeobecne sa odporúča, aby sa 25-30% plochy zasklenia dalo otvoriť a bolo vetrateľné pomocou otváracích, výklopných alebo posuvných dverí či sklenených panelov. Svoje využitie tu nájdu aj mikroventilačné klapky. V dnešnej dobe je už úplne bežné napojenie pergoly na veterný či dažďový senzor, ktorý automaticky ovláda napríklad tienenie či naklápacie lamely.

Veterné a dažďové senzory reagujú na zmeny počasia.

Vykurovanie zimnej záhrady je najlepšie prispôsobiť solárnym ziskom a vykurovaciemu systému v dome. Pri zasklení s vyššou tepelnou priepustnosťou získate počas zimných slnečných dní viac tepla. Pri nepriaznivom počasí je však nutné v zimnej záhrade viac kúriť.

Do zasklených pergol sa ideálne hodí infravykurovanie. Jeho prednosťou je spôsob rozvádzania tepla. Najprv sa totiž ohrievajú predmety a až od nich vzduch. Preto sa v priestoroch vykurovaných infrapanelmi budete cítiť príjemne. Infravykurovanie je pritom možné inštalovať na stenu aj na strop.

Zimná záhrada od podlahy

Pri výbere podlahy do zimnej záhrady pamätajte na to, že vďaka možnosti otvorenia stien bude musieť odolávať aj nepriaznivým poveternostným podmienkam. Preto sa sem hodí odolný materiál. Aké materiály máte na výber?

  • Drevo - drevenú podlahu môžu tvoriť klasické podlahové dosky, ale aj špalíková dlažba alebo drevené rošty. Na výrobu sa používajú buď tuzemské dreviny ošetrené tlakovou impregnáciou, alebo exotické dreviny (teak, bangkirai, tatajuba atď.). Životnosť drevenej podlahy ovplyvňuje vlhkosť a teplota.

  • Keramické dlaždice - sú odolné proti opotrebeniu a ľahko sa čistia. V zime však môžu byť chladné. Kvalita glazúry sa líši podľa stupňa oteru, ktorý sa značí rímskymi číslicami I-V. Štvorka a päťka sú ideálnymi hodnotami pre podlahu, ktorú budete intenzívne využívať.

  • Dlažba z prírodného kameňa - najčastejšie sa vyrába zo žuly, bridlice, kremenca či mramoru. Je však možné použiť aj konglomerát, ktorý tvorí zmes drveného prírodného materiálu a spojív. Ideálne je siahnuť po kameni, ktorý sa vyskytuje v danej lokalite. Počítajte však s tým, že aj kamenná podlaha je chladná.

  • Terakotová podlaha - je veľmi pevná, mrazuvzdorná a dobre vyzerá. Vďaka svojej odolnosti sa hodí aj do zimných záhrad.

  • Tavený čadič - má vysokú odolnosť a oteruvzdornosť. Je odolný proti kyselinám a lúhom, pýši sa dobrou tepelnou vodivosťou a akumuláciou tepla.

  • Dlažba z drveného materiálu - je odolná proti oteru a mrazom a stála voči chemikáliám. Je dostupná v celej palete farebného prevedenia s rôznou povrchovou úpravou.

  • Laminát - je odolný a môže mať celý rad dizajnových prevedení, ktoré dokážu verne napodobniť napríklad drevo či kameň. Kvalitný laminát je drahý, ale odolný voči UV žiareniu a mechanickému namáhaniu.

  • PVC - PVC v metráži či dielcoch je pevný a pružný materiál, farebne stály a teplý na dotyk. Je ideálny do najviac zaťažovaných priestorov. Má zvýšenú protišmykovosť aj za vlhka, je odolný proti poškriabaniu, pôsobeniu chemikálií či proti oteru.


Zhodnoťte peniaze investované do vašej pergoly tak, že ju budete môcť naplno využívať celoročne. Možnosť byť bližšie prírode za to určite stojí.

ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.