Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.

Stavba pergoly z pohľadu stavebného zákona

Pergola je skvelým spôsobom, ako na svojom pozemku vytvoriť príjemný kútik, ktorý bude chránený pred ostrými slnečnými lúčmi i dažďom. Aj vy uvažujete nad tým, že si postavíte pergolu a neviete, či potrebujete stavebné povolenie? V tomto článku sa dozviete všetko potrebné o stavbe pergoly.

Definícia pergoly z pohľadu stavebného zákona

V úvode je dobré si pripomenúť, čo to vlastne pergola, ktorá je často zamieňaná s prístreškom alebo terasou, je. Pergola síce rovnako ako altánok alebo terasa patrí medzi takzvané drobné stavby, ale má svoje špecifiká, medzi ktoré patrí ľahká konštrukcia a skutočnosť, že nemá celistvú vrchnú časť. Z pohľadu zákona pergola nie je považovaná za stavbu.

Je nutné stavebné povolenie?

V prvom rade vás asi bude zaujímať, či je pre stavbu pergoly nutné mať stavebné povolenie. Odpoveď znie tak, že ak splníte určité podmienky, stavebné povolenie potrebovať nebudete. V opačnom prípade je ale stavebné povolenie nutné.

Aké podmienky je nutné splniť?

Povolenie od stavebného úradu nebudete potrebovať v prípade, že:

  • zastavaná plocha nebude väčšia ako 25 m2
  • výška prístrešku nebude presahovať 5 metrov

Ďalšie podmienky sú, že pergola bude podpivničená maximálne do 3 metrov a bude sa nachádzať na pozemku domu alebo rekreačnej stavby. V tomto prípade nepotrebujete žiadny súhlas od susedov. V prípade drobnej stavby na susedovom súhlase nezáleží, aj keby sa nachádzala v tesnej blízkosti jeho plota. 

Ako postupovať v prípade, že podmienky nesplníte?

Väčšina pergol vyššie uvedené podmienky spĺňa. Čo ale robiť ak nie? V prvom rade je nutné dohovoriť sa so susedom. Pokiaľ bude so stavbou pergoly súhlasiť, musíte vypracovať jednoduchý projekt a požiadať na stavebnom úrade o stavebné povolenie.

Pergoly kotvené k domu

Veľkej obľube sa v súčasnosti tešia pergoly, ktoré pôsobia, ako by boli súčasťou domu. V tomto prípade sa teoreticky môže jednať o prístavbu domu rozširujúcu jeho pôdorys, ktorá by vyžadovala stavebné povolenie. Vždy však záleží na konkrétnom prípade, preto je dobré sa informovať na stavebnom úrade, ktorý vám poradí, ako postupovať a či je stavebné povolenie vyžadované, alebo nie.

Hliníková bioklimatická pergola PLACEO.

Zapísanie do katastra nehnuteľností

Možno vás tiež napadlo, či je nutné pergolu zapísať do katastra nehnuteľností. Drobné stavby plniace doplnkovú funkciu k stavbe rodinného domu, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výšku 5 m sa do katastra nehnuteľností zapisovať nemusia. Pokiaľ však bude pergola, terasa alebo altánok väčšia, bude nutné ich do katastra zapísať. Nesplnenie tejto povinnosti v praxi zvyčajne nebýva sankcionované, katastrálny úrad však má možnosť pokutu udeliť.

Tip: Hliníkové bioklimatické pergoly

Hľadáte kvalitnú a odolnú pergolu, ktorá si vás získa svojím moderným a minimalistickým dizajnom? Objavte pergoly PLACEO značky Alaris, ktoré plnia funkciu tienenia, zastrešenia a regulovateľnej ventilácie. Vďaka špeciálnym lamelám a unikátnym tvarom strešných profilov sa môžete spoľahnúť na dokonalé odvádzanie dažďovej vody a udržanie suchého prostredia pod pergolou. Posedenie pod pergolou si tak užijete nielen za krásneho počasia.