Ako správne zvoliť orientáciu terasy pri dome

Chystáte sa vybudovať terasu pri dome? V tom prípade budete riešiť hneď niekoľko dôležitých faktorov. Ako veľká by mala byť? Aký materiál použiť na jej výstavbu? Aké tienenie zvolíte? A hlavne - kam terasu umiestniť?

Na akú miestnosť by mala terasa nadväzovať

Terasa je miestom, ktoré budete pravdepodobne najviac využívať na oddych a posedenie s priateľmi. Vzhľadom k tomu by mala nadviazať na takú miestnosť v dome, ktorá je prípadným hosťom prístupná. Zvyčajne sa bude jednať o obývaciu izbu alebo kuchyňu, ktorá plynulo nadviaže práve na terasu.


Terasa je miestom odpočinku. Je však nutné vyriešiť vhodnú orientáciu a tienenie.

Na akú svetovú stranu orientovať terasu

Nad touto otázkou sa oplatí premýšľať ešte pred tým, než sa do stavby domu a terasy pustíte. Vďaka včasnému plánovaniu totiž budete vedieť, ako si všetko správne rozvrhnúť.

Ideálne je miesto, na ktoré nebude svietiť intenzívne popoludňajšie slnko. Ak by ste terasu orientovali na západ, mohli by ste si síce užívať krásu zapadajúceho slnka, no na druhej strane by ste sa celé popoludnie stretávali s častokrát vysokými teplotami. Ak ale patríte medzi teplomilných jedincov, jedná sa o dobrú voľbu. Musíte však myslieť na kvalitné tienenie. Navyše si týmto spôsobom predĺžite obdobie, kedy sa budete môcť zdržiavať vonku, príjemne vám tu bude aj počas teplejších jarných a jesenných dní.

Ak ostré slnko nevyhľadávate, sú pre vás vhodnejšie svetové strany juh, sever alebo východ. Keď sa rozhodnete napríklad pre orientáciu na severovýchod, budete si môcť užívať slnko ráno po prebudení a cez deň, kedy všeobecne vyhľadávame skôr chládok, si oddýchnete v tieni.

Ak chcete na svojej terase pestovať okrasné kvety a rastliny, treba si zistiť, či sa im na danej svetovej strane bude dariť. Niektoré rastliny totiž vyžadujú trvalý tieň, iné budú naopak skvele prosperovať na priamom slnku.


Pri orientácii na západ je potrebné počítať s ostrými slnečnými lúčmi v priebehu celého popoludnia.

Strom v blízkosti terasy - áno alebo nie?

Pri výbere orientácie vašej terasy nezabudnite vziať do úvahy aj okolité faktory, medzi ktoré patrí najmä prítomnosť a veľkosť stromov. Ak sa totiž vedľa vašej terasy bude nachádzať urastený strom, môže sa zaslúžiť o príjemný tieň v priebehu dňa. Stromy v naozaj tesnej blízkosti terasy však so sebou prinášajú aj problémy v podobe hromadenie vlhkosti a opadaného lístia, s ktorým budete mať pomerne dosť práce.

Ako vyriešiť zatienenie terasy

Ak sa predsa len rozhodnete pre terasu, na ktorú budú dopadať ostré slnečné lúče, môžete sa zamyslieť nad jej možným zatienením. Skvelým variantom sú napríklad moderné bioklimatické pergoly, ktoré disponujú naklápacími lamelami. Tie sa postarajú o zatienenie terasy, pričom medzi lamelami bude stále prúdiť čerstvý vzduch. Takéto pergoly navyše môžu mať aj špeciálny senzor, ktorý reaguje na aktuálne počasie a dokáže lamely v prípade dažďa kompletne uzavrieť. V takomto prípade celé vaše posedenie zostane v suchu.

Riešiť môžete aj ostré slnko, ktoré na vašu terasu dopadá zo strán a obzvlášť v letných mesiacoch spôsobuje, že je teplota na terase vyložene neznesiteľná. V tomto prípade sú perfektným riešením bočné screenové rolety. Tie nijak nebránia priehľadu von, vďaka čomu budete mať neustály kontakt s okolím. Navyše vám poskytnú potrebný tieň a chvíle odpočinku tak budú opäť o niečo príjemnejšie.

Zariaďte si terasu podľa svojho vkusu

Každá terasa by mala byť navrhnutá podľa toho, čo od nej vy a vaša rodina očakávate. Zohľadnite preto, či milujete slniečko, alebo skôr preferujete tieň a na základe toho vyberte orientáciu terasy. Nezabudnite ani na pohodlný záhradný nábytok a tienenie, ktoré vám v sparných letných dňoch príde vhod a spríjemní vám chvíle strávené s vašimi najbližšími.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.