Čo všetko by ste mali vedieť o tom, ako prebieha inštalácia bioklimatickej pergoly?

Chcete si zaobstarať bioklimatickú pergolu a radi by ste vedeli, ako prebieha jej inštalácia, alebo či potrebujete stavebné povolenie? Stručne vám zhrnieme, čo všetko sa s realizáciou hliníkovej pergoly spája.

Pergolu si môžete nechať postaviť dodatočne

Montáž lamelovej pergoly je možné vykonať nielen popri stavbe domu, ale aj kedykoľvek neskôr. Väčšinou sa pre pergolu záujemcovia rozhodnú až keď majú hotový dom a premýšľajú, ako si vylepšiť a spríjemniť posedenie na terase. Na stavbu pergoly si môžete buď prizvať odborníka, alebo sa do realizácie pustíte sami. Pre aký spôsob sa rozhodnúť? Dozviete sa v tomto článku.

Pri objednávke pergol od Alaris si náš technik príde priestor zamerať a preberie s vami možnosti realizácie. Dokáže ponúknuť optimálne riešenie podľa orientácie svetových strán alebo podľa klimatických podmienok na pozemku.

S nosnou konštrukciou alebo bez nej?

Pergoly sa delia na tie s nosnou konštrukciou a bez nosnej konštrukcie. Pergoly s nosnou konštrukciou sú ideálne na terasy, átria, verandy alebo na postavenie voľne do priestoru. Pergoly bez nosnej konštrukcie sú vhodné napríklad ako tienenie zimných záhrad.

Možnosti inštalácie lamelovej pergoly

Podľa smerovania lamiel sa môžete rozhodnúť pre inštaláciu:

  • kolmo k objektu
  • paralelne s objektom

V prípade zastrešenia terasy väčšej ako 7 m využijete dvojmodulové prevedenie, ktoré sa skladá zo zostavy dvoch pergol. Tie je možné k objektu inštalovať kolmo alebo paralelne. Výnimkou nie sú ani atypické riešenia v prípade domu do L.

Výhody bioklimatických pergol

Bioklimatické pergoly v súčasnosti patria medzi najobľúbenejší typ zastrešenia terasy. Ich veľkou prednosťou je výrobný materiál, ktorým je hliník. Ide o ľahký, ale pritom odolný materiál, ktorý nevyžaduje žiadnu starostlivosť a údržbu.

Najväčšou pridanou hodnotou je však zastrešenie, ktoré tvoria naklápacie lamely. Vďaka elektromotoru môžete ich sklon prispôsobiť aktuálnej slnečnej alebo dažďovej situácii. Lamely je možné natáčať a regulovať tak priepustnosť slnečného žiarenia. V prípade potreby sa dá strecha úplne uzavrieť, takže môžete pod pergolou sedieť aj za dažďa.

Hliníkovú konštrukciu je možné ošetriť akoukoľvek farbou zo vzorkovníka RAL, takže ju dokonale zladíte s farbou fasády, vonkajším tienením či farbou okien. Dostupný je aj dizajn drevodekoru, čo znamená, že pergola vyzerá ako z dreva, no pritom ide stále o hliníkovú konštrukciu, ktorá nevyžaduje údržbu.

 

Obrázok: Sklon lamiel ľahko upravíte.

Kotvenie pergoly na dom

Najstabilnejšie pergoly sú tie, ktoré sú samonosné, čo znamená, že majú štyri stĺpy. Pokiaľ však preferujete vzdušnejšie prevedenie, budete pri inštalácii časť lamelovej pergoly kotviť k stene. V tomto prípade bude mať pergola iba dva alebo tri stĺpy.

Kotvenie pergoly na dom (teda do fasády) vyžaduje určitú zručnosť. Len tak vám bude pergola správne slúžiť. Nekvalitné prevedenie môže pergolu aj fasádu zbytočne poškodiť.

  1. Kotvenie do nezateplenej fasády – pre tento úkon sa najčastejšie používa chemická kotva. Montáž bioklimatickej pergoly týmto spôsobom je pomerne jednoduchá. Do fasády sa vyvŕta diera, ktorá sa vyplní chemickou maltou. Následne sa sem vloží nerezová guľatina so závitom. Toto ukotvenie sľubuje vyššiu pevnosť a dlhšiu životnosť.
  2. Kotvenie do zateplenej fasády – vyžaduje dobré skúsenosti montážnika. Kvôli narušeniu zateplenia hrozí pri neodbornej inštalácii vznik tepelných mostov. Tie vedú nielen k tepelným stratám, ale aj k vzniku plesní a vlhkostných máp. Oprava potom býva finančne náročná a výsledok neuspokojivý. Pri kotvení do zateplenej fasády sa vždy obráťte na odborníka.

Montáž lamelovej pergoly z hľadiska stavebného zákona

Pergola, rovnako ako altánok alebo terasa, patrí medzi drobné stavby. Vzhľadom k ľahkej konštrukcii a skutočnosti, že nemá celistvú vrchnú časť, nie je podľa stavebného zákona považovaná za stavbu. Pokiaľ splníte určité podmienky, nebudete pre jej výstavbu potrebovať stavebné povolenie.

Aké podmienky musíte splniť, aby ste nepotrebovali stavebné povolenie?

  • zastavaná plocha stavby, ktorá bude pod strechou, nesmie byť väčšia ako 25 m²
  • výška stavby nesmie presiahnuť 5 m
  • jej súčasťou nebude hygienické zariadenie ani obytná miestnosť
  • nebude slúžiť na podnikanie
  • podpivničenie je možné len do 3 m

V prípade, že by ste niektorú z podmienok nesplnili, musíte vypracovať jednoduchý projekt a požiadať na stavebnom úrade o stavebné povolenie. Ak zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výšku 5 m, stavbu nie je nutné zapisovať do katastra nehnuteľností. V prípade, že sa chystáte pergolu kotviť k domu, ide o prístavbu, ktorá rozširuje pôdorys domu. O tom, či na takúto stavbu budete potrebovať povolenie, sa informujte na príslušnom stavebnom úrade.

 


Obrázok: Aby ste nemuseli riešiť stavebné povolenie, nesmie výška pergoly presiahnuť 5 m.

Bioklimatická pergola dokáže zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti

Vedeli ste, že na hodnote nehnuteľnosti sa odráža nielen lokalita, ale aj vzhľad, stav domu a doplnky? Lokalita je, samozrejme, kľúčová. Vyššiu hodnotu bude mať dom, ktorý stojí v blízkosti väčšieho mesta alebo v obci s plnou občianskou vybavenosťou a dobrou dopravnou dostupnosťou.

Ďalším faktorom, ktorý sa odrazí na cene, je zateplenie a ďalšie úsporné riešenia. Zateplením fasády a strechy, ale aj výmenou okien a dverí sa znižuje energetická náročnosť na prevádzku domu, za čo si záujemca rád priplatí. Výhodu prinesú aj solárne panely alebo nádrž na dažďovú vodu.

Atraktívnou a príťažlivou záležitosťou bude aj prítomnosť vonkajšieho tienenia a bioklimatickej pergoly. Vďaka možnosti regulácie strešných lamiel a doplnkovej inštalácie najrôznejších senzorov, patrí bioklimatická pergola k čerešničkám vonkajšieho vybavenia. Navyše je možné napojiť ju na systém inteligentnej domácnosti, ktorá v súčasnej dobe získava na popularite.

Inštalácia bioklimatickej pergoly so sebou prináša celý rad výhod. Nielenže dobre vyzerá, ale tiež významne spríjemní váš vonkajší odpočinok.

 

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.