Je dôležité, aby pergola bola schopná plniť účel, kvôli ktorému ju chcete postaviť. Podľa toho zrejme budete voliť materiál a spôsob konštrukcie. Tiež sa musíte rozhodnúť, či si trúfnete na stavbu pergoly sami, alebo využijete služby profesionálov, teda si pergolu len vyberiete a necháte si ju nainštalovať?
Ak práve vy plánujete postaviť pergolu, určite ste sa nad touto otázkou už zamýšľali. Aké sú výhody stavby pergoly svojpomocne a aké výhody nájdete pri pergolách od špecializovaných firiem? My sa vám v tomto článku pokúsime zhrnúť výhody aj nevýhody oboch spôsobov a pomôcť tak vášmu rozhodovaniu. Je lepšie pergolu postaviť vlastnoručne, alebo zveriť stavbu profesionálom? A ako ušetriť na stavbe pergoly?
Všetkých domácich majstrov určite láka predstava vlastnoručnej práce. Nejedná sa o zložitú vec, takže stavba vlastnej pergoly je pokojne možná. Napriek tomu sa hodia určité skúsenosti a príprava.
V prvom rade berte do úvahy zákon a vyhlášky o stavbe pergol alebo prístreškov a riaďte sa nimi. Čo sa týka materiálu, na výrobu pergoly vlastnými silami je najlepšie drevo. Ideálne je borovicové alebo smrekovcové, pretože ľahšie odolá nepriazňam počasia.
Projekt drevenej pergoly svojpomocne. Zdroj: drevostavitel.cz
Najskôr bude potrebné pripraviť si tzv. kusovník, čiže výpis reziva na objednanie materiálu s jeho rozmermi. Ďalej potrebujete výrobný zoznam s výpisom a prehľadom všetkých dielov, ktoré chcete nechať vyrobiť. Diely by ste si mali označiť číslami podľa ich pozície. Taktiež budete potrebovať vytýčenie stavby, výrobnú a montážnu dokumentáciu. Podrobné návody na výrobu nájdete v rôznych článkoch a diskusných fórach, kde domáci majstri zdieľajú svoje skúsenosti.
Plusy:
Mínusy:
Cena pergoly a jej montáže od profesionálnej firmy bude samozrejme vyššia, než cena drevenej pergoly, ktorú si vyrobíte sami. Na druhú stranu spoločnosť zaoberajúca sa výrobou a konštrukciou pergol vám pomôže so všetkými bodmi stavby. Bude vás to rozhodne stáť menej času aj starostí. Príkladom firmy, ktorá sa o všetko postará a dodá kvalitnú pergolu na mieru, je napríklad firma Alaris.
Pergola PLACEO od firmy Alaris, Zdroj: Alaris.cz
Na vás je len objednať si typ pergoly, farebné prevedenie a prípadné doplnky. Firma Alaris vyrába záhradné bioklimatické pergoly z hliníka a kryté posedenia rôzneho typu. Hliníkové pergoly majú hneď niekoľko výhod, a to predovšetkým nízku váhu, odolnosť a absolútnu bezúdržbovosť. Odpadá vám teda starosť s natieraním.
Možno v nich tiež oveľa lepšie prispôsobiť priepustnosť slnečných lúčov. Strešné lamely sú nastaviteľné, a tak sa môžete opaľovať či užívať si tieň. Pri pergolách existuje tiež možnosť screenových roliet a ďalších špeciálnych prvkov. Kompatibilné elektrické ovládanie strešných lamiel, stien alebo LED osvetlenia a vykurovania pre chladnejšie mesiace patrí medzi ďalšie výhody.
Špeciálna pergola PLACEO free-standing bez ukotvenia k stene domu, Zdroj: Alaris.cz
Sú jedinečné kvôli prirodzenému prúdeniu vzduchu, ktoré umožňujú. Vy sa tak za horúcich letných dní budete cítiť lepšie. Sú navrhnuté v modernom minimalistickom dizajne s rovinnou strechou z lamiel, ktoré po uzavretí odvádzajú vodu alebo sneh do integrovaného odkvapu. Pod pergolou je tak sucho. Dokonca je možné zakomponovať do pergoly dažďový a veterný senzor. Pergola sa tak pri zaznamenaní zrážok automaticky uzavrie a nezmokne vám záhradný nábytok, ani keď ste práve mimo domova.
Bioklimatická pergola PLACEO od firmy Alaris so senzorom zrážok a automatickým uzatváraním strešných lamiel. Zdroj: Alaris.cz