Ako na stavbu pergoly? Inštalácia svojpomocne vs. profesionálna inštalácia

Je dôležité, aby pergola bola schopná plniť účel, kvôli ktorému ju chcete postaviť. Podľa toho zrejme budete voliť materiál a spôsob konštrukcie. Tiež sa musíte rozhodnúť, či si trúfnete na stavbu pergoly sami, alebo využijete služby profesionálov, teda si pergolu len vyberiete a necháte si ju nainštalovať?

Pergola svojpomocne vs. pergola od profesionálov - čo zvoliť?

Ak práve vy plánujete postaviť pergolu, určite ste sa nad touto otázkou už zamýšľali. Aké sú výhody stavby pergoly svojpomocne a aké výhody nájdete pri pergolách od špecializovaných firiem? My sa vám v tomto článku pokúsime zhrnúť výhody aj nevýhody oboch spôsobov a pomôcť tak vášmu rozhodovaniu. Je lepšie pergolu postaviť vlastnoručne, alebo zveriť stavbu profesionálom? A ako ušetriť na stavbe pergoly?

Všetkých domácich majstrov určite láka predstava vlastnoručnej práce. Nejedná sa o zložitú vec, takže stavba vlastnej pergoly je pokojne možná. Napriek tomu sa hodia určité skúsenosti a príprava.

Pergola vlastnoručne

V prvom rade berte do úvahy zákon a vyhlášky o stavbe pergol alebo prístreškov a riaďte sa nimi. Čo sa týka materiálu, na výrobu pergoly vlastnými silami je najlepšie drevo. Ideálne je borovicové alebo smrekovcové, pretože ľahšie odolá nepriazňam počasia.

Projekt dřevěné pergoly svépomocí

Projekt drevenej pergoly svojpomocne. Zdroj: drevostavitel.cz

Najskôr bude potrebné pripraviť si tzv. kusovník, čiže výpis reziva na objednanie materiálu s jeho rozmermi. Ďalej potrebujete výrobný zoznam s výpisom a prehľadom všetkých dielov, ktoré chcete nechať vyrobiť. Diely by ste si mali označiť číslami podľa ich pozície. Taktiež budete potrebovať vytýčenie stavby, výrobnú a montážnu dokumentáciu. Podrobné návody na výrobu nájdete v rôznych článkoch a diskusných fórach, kde domáci majstri zdieľajú svoje skúsenosti.

Plusy:

 • nižšia cena
 • vlastný originálny návrh a projekt
 • pocit z dobre vykonanej práce

Mínusy:

 • potřeba zkušeností se stavbou
 • složitější přípravy
 • více času
 • opětovné nátěry po určité době
 • údržba

Stavba pergoly profesionálnou firmou

Cena pergoly a jej montáže od profesionálnej firmy bude samozrejme vyššia, než cena drevenej pergoly, ktorú si vyrobíte sami. Na druhú stranu spoločnosť zaoberajúca sa výrobou a konštrukciou pergol vám pomôže so všetkými bodmi stavby. Bude vás to rozhodne stáť menej času aj starostí. Príkladom firmy, ktorá sa o všetko postará a dodá kvalitnú pergolu na mieru, je napríklad firma Alaris.

Pergola PLACEO or firmy Alaris

Pergola PLACEO od firmy Alaris, Zdroj: Alaris.cz

Na vás je len objednať si typ pergoly, farebné prevedenie a prípadné doplnky. Firma Alaris vyrába záhradné bioklimatické pergoly z hliníka a kryté posedenia rôzneho typu. Hliníkové pergoly majú hneď niekoľko výhod, a to predovšetkým nízku váhu, odolnosť a absolútnu bezúdržbovosť. Odpadá vám teda starosť s natieraním.

Možno v nich tiež oveľa lepšie prispôsobiť priepustnosť slnečných lúčov. Strešné lamely sú nastaviteľné, a tak sa môžete opaľovať či užívať si tieň. Pri pergolách existuje tiež možnosť screenových roliet a ďalších špeciálnych prvkov. Kompatibilné elektrické ovládanie strešných lamiel, stien alebo LED osvetlenia a vykurovania pre chladnejšie mesiace patrí medzi ďalšie výhody.

Speciální pergola PLACEO free-standing

Špeciálna pergola PLACEO free-standing bez ukotvenia k stene domu, Zdroj: Alaris.cz

Bioklimatické pergoly PLACEO

Sú jedinečné kvôli prirodzenému prúdeniu vzduchu, ktoré umožňujú. Vy sa tak za horúcich letných dní budete cítiť lepšie. Sú navrhnuté v modernom minimalistickom dizajne s rovinnou strechou z lamiel, ktoré po uzavretí odvádzajú vodu alebo sneh do integrovaného odkvapu. Pod pergolou je tak sucho. Dokonca je možné zakomponovať do pergoly dažďový a veterný senzor. Pergola sa tak pri zaznamenaní zrážok automaticky uzavrie a nezmokne vám záhradný nábytok, ani keď ste práve mimo domova.

Bioklimatická pergola PLACEO od firmy Alaris

Bioklimatická pergola PLACEO od firmy Alaris so senzorom zrážok a automatickým uzatváraním strešných lamiel. Zdroj: Alaris.cz

Plusy:

 • kvalita
 • záruka bezpečnosti, zatížení až 900 N/m2
 • stavba bez starostí
 • delší životnost
 • kvalitní pevná hliníková slitina s komponenty z nerezu
 • velký výběr barev a povrchových úprav
 • bezúdržbovost
 • nepropustnost vody a sněhu
 • skrytý motor
 • automatické zavírání střešních lamel při dešti
 • integrovaný okap

Mínusy:

 • vyšší cena
 • nižší svoboda v návrhu projektu pergoly


Prečítajte si aj naše ďalšie zaujímavé články:

ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.