Slnolamy sa hodia na administratívne budovy aj rodinné domy

 

Čo je to slnolam?

Slnolam je tieniaca konštrukcia pripevnená priamo na fasádu budovy. Je nastavený tak, aby clonil priamemu slnečnému žiareniu dopadajúcemu na stavbu. Nejedná sa teda o rolety, okenice, markízy ani žalúzie. 

Slnolamy sú špecifickým spôsobom krytia stavby pred slnečným svetlom. Nepomáhajú zatieneniu iba jedného okna, ako rolety alebo žalúzie, ale celej steny s oknami, poprípade celej stavby. Existujú rôzne typy slnolamov, rozdeľujeme ich na horizontálne a vertikálne. Ponúkajú užitočné funkcie, ktoré iný typ tienenia neposkytne.

Dizajnovo riešené slnolamy na administratívnej budove. Zdroj: alaris.cz

Základnými vlastnosťami slnolamov sú: mechanická odolnosť, požiarna bezpečnosť, ochrana zdravia osôb a zvierat, ochrana proti hluku, bezpečnosť pri používaní, ochrana životného prostredia, úspora energie a tepelná ochrana. Slnolamy totiž môžu pri správnom návrhu spätne brzdiť tepelné vyžarovanie vykurovanej budovy ku chladnej nočnej oblohe a udržať tak akumulované teplo.

Ochrana pred prebytkom svetla a teplom

Svetlo a jeho správne množstvo je veľmi dôležité pre psychiku, náladu i pracovný výkon ľudí obývajúcich vnútorný priestor. Cieľom je v interiéri vytvoriť optimálne svetelné a tepelné podmienky. Je dôležité, aby vo vnútri bolo svetlo, avšak nie veľmi ostré, a teplo, ale nie príliš veľké. Pre zdravé pracovné i domáce prostredie je potrebné slnolamy správne nastaviť takým spôsobom, aby tieto podmienky zabezpečovali.

Svetelné žiarenie sa pri dopade na fasádu mení v teplo. Vedeli ste, že skoro polovica slnečného žiarenia, ktoré dopadne na zasklenie okien, je pohltená a premenená na teplo? Teplota skiel sa tak na vonkajšej aj vnútornej strane zvýši až o 10 ° C. Slnolamy dokážu zabrániť tvorbe nechceného tepla, pričom do budovy prepustia len príjemné rozptýlené denné svetlo.

 

Slnolamy v súlade s moderným dizajnom domu. Zdroj: sunsystem.cz

Každá stavba je špecifická a slnko sa v každom ročnom období pohybuje po inej trajektórii. Zároveň je nutné počítať s tým, že ak majú slnolamy fungovať, musia byť správne nastavené. Na to sú potrebné presné výpočty a merania, aby bol dosiahnutý čo najlepší výsledok.

Moderné bývanie so slnolamami

Predtým sa slnolamy využívali predovšetkým v južných štátoch. Avšak s tým ako sa mení podnebie a na Slovensku sa otepľuje, začali sa stavať aj tu. Najskôr boli slnolamy výsadou administratívnych budov, ale teraz je možné ich inštalovať aj na rodinné domy. U nás v Alaris sa zaoberáme okrem iného konštrukciou, výrobou a správnou inštaláciou slnolamov na rodinné domy i administratívne budovy. 

Slnolam Alaris na rodinnom dome. Zdroj: alaris.cz

Dizajnový a funkčný doplnok na fasádu vášho domu

Slnolamy môžu tvoriť zaujímavé dizajnové prvky vášho domu. Ideálne je zapracovanie slnolamov už do návrhu projektu stavby domu. Samozrejme je možné ich dorobiť aj neskôr. V modernej architektúre sa slnolamy stali veľmi obľúbeným prvkom fasády. Architekti ich tak používajú nielen čisto funkčne, na tienenie, ale aj ako estetický a moderný prvok.

Hliníkové slnolamy Alaris

Lamely slnolamov Alaris sú z pretlačovaných zliatin hliníka. Slnolamy vyrábame v nasledujúcich povrchových úpravách: eloxovanie (anodická oxidácia), práškové lakovanie alebo čistý hliník.

Hliníkové lamely slnolamov sú bezúdržbové a vydržia dlhé roky. Zdroj: alaris.cz

Hliníkové lamely sú veľmi odolné proti korózii, takže sú bezúdržbové. Raz ich necháte postaviť a zostanú tak po dlhé roky bez straty farby a pôvodného stavu. Slnolamy možno vyrobiť buď pevné, alebo pohyblivé pre ešte vyššiu optimalizáciu svetla vo vnútri budovy.

Výhody slnolamov:

  • bezúdržbovosť

  • moderný vzhľad

  • ušetríte za klimatizáciu a kúrenie

  • zabránia prehrievaniu miestností

  • vpustia do interiéru prirodzené svetlo

  • sú ideálnym riešením pre budovy orientované na všetky svetové strany

  • slnolamy sa vyrábajú na mieru

  • pohyblivosť a rôzne nastavenia slnolamov vám zaručí tienenie presne podľa vašich požiadaviek

  • slnolamy sú odolné voči poveternostným vplyvom

Cena hliníkových slnolamov je pomerne priaznivá, ak vezmeme do úvahy ich životnosť a bezúdržbovosť. Ak by ste sa chceli dozvedieť, koľko by vás slnolamy vyšli, nechajte si od nás vypracovať ponuku na mieru. Ďalšie informácie o slnolamoch pre vás máme nachystané na www.alaris.sk/sk-slnolamy.

Prečítajte si, ako fungujú slnolamy na webe technikaatrh.cz.

 

Prečítajte si aj naše ďalšie zaujímavé články:

ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.