Predávate nehnuteľnosť? Účinný návod, ako zvýšiť jej hodnotu

V súčasnej dobe je veľký záujem ako o podnájmy, tak aj o nákup nehnuteľností. Na predajnej cene sa podieľa nielen atraktivita lokality, rozloha alebo stav objektu, ale aj ďalšie premenné, ktoré sa na výslednej cene podpíšu a ktoré môžete vy sami ovplyvniť. Ak predávate dom, mali by ste ich poznať. Ktoré to sú?

Najzásadnejšia je lokalita

Rozdiely v cenách domov a bytov sú naprieč celou Slovenskou republikou zásadné. Ako je to možné?

Hlavným dôvodom je predovšetkým lokalita. Záujemcovia sa zameriavajú na dopravnú dostupnosť, územný plán a občiansku vybavenosť. Ďaleko atraktívnejšia je lokalita, v ktorej sa nachádza škola, škôlka, doktor, obchody a pošta, než lokalita na samote, od ktorej je najbližší obchod vzdialený niekoľko kilometrov. Dôležitú úlohu však zohrávajú aj susedia. Vedeli ste, že krásne zrekonštruovaný dom bude mať nižšiu hodnotu, ak sa nachádza v nebezpečnej časti mesta?

Do predajnej ceny sa premietne aj územný plán. Ak v súčasnej dobe stojí dom v oblasti s horšou dopravnou dostupnosťou, ale v územnom pláne je zavedená stavba zastávok hromadnej dopravy, môžete ho ponúkať za vyššiu cenu ako dom, v ktorého blízkosti sa plánuje stavba rýchlostnej komunikácie.

Nemalou mierou cenu ovplyvňuje aj zamestnanosť v danom mieste, ktorá, ak je nízka, môže hodnotu nehnuteľnosti znížiť o 10-30%.

Ako sa o zvýšenie ceny nehnuteľnosti môžete zaslúžiť sami?

Lokalitu nehnuteľnosti samozrejme nezmeníte. Existuje ale niekoľko faktorov, ktoré môžete sami ovplyvniť a vďaka ktorým môžete nehnuteľnosť predať za vyššiu cenu.

Na vzhľade a exteriéri záleží

Vzhľad vášho domu je prvým faktorom, ktorý výrazne ovplyvní záujemcov prvý dojem. Preto sa snažte, aby bol čo najlepší. Ako to dosiahnuť?

  • pokoste trávnik
  • upracte rozhádzané detské hračky a záhradné náčinie
  • kvetináče oživte farebnými kvetmi
  • umyte záhradný nábytok

Na prvý pohľad zaujme zabezpečenie a úsporné prvky. Medzi tie sa radia napríklad automatické vonkajšie žalúzie, rolety alebo čím ďalej obľúbenejšie slnolamy. Slnolamy bolo predtým vídať len pri moderných administratívnych budovách, ale v súčasnej dobe sa čoraz častejšie objavujú aj na rodinných stavbách. Hliníkové slnolamy ovplyvňujú svetelný tok, takže je v interiéri vždy svetelná aj tepelná pohoda. Sú ideálne na tienenie presklených fasád, okien a svetlíkov. Navyše sú výrazným architektonickým prvkom, ktorý z obyčajného domu urobí dom neobyčajný.

Aj pergola môže navýšiť predajnú cenu, a to najmä ak sa bude jednať o kvalitnú bioklimatickú pergolu. Vyznačuje sa pohyblivými lamelami, ktorých sklon môžete upravovať podľa svojich požiadaviek. V prípade potreby ich môžete úplne sklopiť a z otvorenej strechy urobiť strechu zatvorenú. Lamely bioklimatických pergol ovláda elektromotor, takže ich môžete bez problémov pripojiť do systému automatizovanej domácnosti. Okrem toho ich môžete vybaviť dažďovým a veterným senzorom, ktorý sa o naklápanie lamiel postará za vás na základe poveternostných podmienok.

 Obrázok: Bioklimatická pergola patrí k najmodernejším prístreškom na trhu.

Zateplenie a ďalšie úsporné riešenia

Aj tento faktor je úplne vo vašej réžii a výrazne ovplyvní nielen obstarávaciu cenu, ale aj potenciál domu. Vďaka zatepleniu fasády a výmene okien a dverí sa výrazne znižujú energetické náklady na prevádzku domu, za čo si záujemca rád priplatí. Veľkej popularite sa dnes tešia aj zelené riešenia v podobe solárnych panelov. Ruka v ruke s úspornými riešeniami ide aj stav rozvodov elektroinštalácie, ktorá by v súčasnosti mala byť z medi.

Príťažlivý interiér

Záujemca si, samozrejme, vnútorné priestory upraví a vybaví podľa seba. Ale interiér sa výrazne podieľa na celkovom dojme. Rozhodne nič nepokazíte tým, keď celý dom vymaľujete na bielo, zasadrujete diery, vyspravíte praskliny a staré lustre vymeníte za nové.

Pamätajte, že všetky priestory by mali byť zariadené čo najuniverzálnejšie. Záujemca si musí vedieť predstaviť, ako sa mu v dome bude žiť. Preto odneste všetky osobné veci, ako fotografie, talizmany a hygienické potreby, ktoré máte v kúpeľni.Obrázok: Interiér by mal byť zariadený neutrálne.

Kuchyňu sa pred predajom neoplatí nákladne rekonštruovať. Postačí, keď vymeníte kuchynskú dosku, ktorá celej kuchynskej linke dodá šmrnc. Nie je od veci investovať do LED osvetlenia pod kuchynskú linku. Podobne môžete pristúpiť aj ku kúpeľni. Tu postačí vydrhnúť špáry, zaobstarať novú WC dosku, úložné priestory a záves do sprchovacieho kúta.

Ak chcete domu pridať na atraktivite, zamyslite sa nad tým, či disponuje priestorom, ktorý by sa dal premeniť na ďalšiu kúpeľňu alebo aspoň WC. Často sa pre prestavbu používajú napríklad technické priestory alebo podkrovná časť. V inzeráte tieto možnosti zdôraznite.

Inteligentná domácnosť

Plusové body vaša nehnuteľnosť bezpochyby získa, ak ju vybavíte systémom inteligentnej domácnosti. Rozsah je len na vás. Môžete sa rozhodnúť len pre základnú variantu, ktorá zahŕňa systémy zvyšujúce bezpečnosť, alebo sa pustiť do väčšej automatizácie domácnosti, ktorá novému majiteľovi ušetrí čas a peniaze. Inteligentná domácnosť sa postará o ekologické a ekonomické svietenie či vykurovanie, tienenie, ohrev bazénu či ovládanie pergoly. Napríklad s Loxone Air môžete rýchlo a ľahko premeniť svoj obyčajný domov na inteligentnú domácnosť. Bezdrôtová technológia prináša bohaté možnosti inteligentnej domácnosti bez potreby prerábať elektroinštaláciu. Tento systém je ideálnou voľbou pre rekonštrukcie a modernizácie.

Pamätajte, že investície do vlastnej nehnuteľnosti sa vám pri jej predaji rozhodne vrátia a s veľkou pravdepodobnosťou na nej zarobíte.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.