Osvetlenie pre vašu pergolu

Splnili ste si sen a rozšírili svoje bývanie o vonkajšie posedenie. Vybudovali ste aj letnú kuchyňu alebo inú relaxačnú zónu. Tešíte sa na príjemné chvíle strávené osamote, s rodinou či priateľmi na vašej záhrade. Alebo sa na zveľaďovanie obytnej časti svojej záhrady ešte len chystáte a ste vo fáze plánovania? Správne osvetlenie bude jednou z vecí, ku ktorej budú smerovať vaše sny a myšlienky.

Obrázok: Pergolu môžete vďaka moderným technológiám využívať celoročne. Zdroj: Pixabay.com

Ako vyzerá vaša nová pergola?

Ako pri všetkom, tak aj pri pergole máme dnes veľa možností na výber. Záleží na vkuse, účele a financiách, ktoré chceme investovať. K staršiemu domčeku či chalupe sa hodí viac klasická drevená pergola, najlepšie postavená svojpomocne. Modernú stavbu s technologickými funkciami si dokážeme predstaviť s hliníkovou pergolou alebo lamelovou pergolou so skrytým motorom na ovládanie tienenia, ktorá je navyše bezúdržbová. Alebo po celý rok môžeme využívať zimnú záhradu s množstvom nádherných cudzokrajných kvetov.

Ako "vytuniť" pergolu

Pergola dnes môže byť plnohodnotným obytným priestorom a môže plniť rad funkcií, aby ste ju mohli využívať čo najdlhšie počas dňa a roka. Už to vidíte? Ste ponorení do stránok napínavého románu, cvičíte jogu, alebo s priateľmi chystáte občerstvenie a rozprávate sa ... a ste na čerstvom vzduchu.

Vaša pergola vás chráni pred slnkom, dažďom či vetrom, aby ste mohli odpočívať alebo pracovať vonku čo najčastejšie. V modernej pergole môžete mať vedľa pohodlného nábytku aj vetrací systém, výhrevné teleso, automatické ovládanie tienenia pomocou smartphonu a ďalšie zariadenia, ktoré vám spríjemnia pobyt vonku.

Ako vyberať osvetlenie do pergoly

Ste pripravení aj na krásne letné noci, aby ste si mohli vychutnávať romantiku pod hviezdami a nemuseli zábavu predčasne ukončiť? Na vhodné osvetlenie jednoducho nesmiete zabudnúť. Niektoré typy pergol si dokonca môžete zakúpiť s už zabudovaným LED osvetlením.

Ak vonkajšie svetlo zabudované nemáte alebo chcete ďalšie doplnkové svetlá, myslite vždy na to, aby boli bezpečné - odolné voči poveternostným vplyvom, dostatočne kryté proti vniknutiu pevných častíc a vody.

Solárne svietidlá využijete tam, kde svieti cez deň dostatok slnka a nemusíte tak platiť za elektrinu, ktorou si posvietite večer. Tam, kde máte zavedený elektrický prúd, vyberajte z nástenných lámp, závesných lustrov, podhľadových svietidiel či LED pásikov, alebo sa vám zapáčia dekoratívne lampy v tvare obľúbeného zvieraťa. Pre každého sa nájde to najlepšie a najkrajšie svietidlo, ktoré vytvorí tú správnu atmosféru. Dostatočné osvetlenie zároveň zníži nebezpečenstvo úrazu a svetlá na pohybové senzory minimalizujú riziko vniknutia cudzej osoby na pozemok.

Obrázok: Správne osvetlenie zvyšuje komfort i bezpečnosť. Zdroj: Pixabay.com

Výhody LED oproti klasickým žiarovkám

Ešte pred tým, než sa rozhodnete, ako má svetlo vyzerať, je potrebné vyriešiť dôležitú otázku - zaobstarať si obyčajné žiarovky, alebo LED svetlá? Významnou výhodou LED osvetlenia je nízka spotreba elektrickej energie, úspora je až 70%. Určite oceníte vysokú svietivosť, ktorá zvýši váš komfort pri pobyte pod pergolou za tmy. Svetelná účinnosť klasickej žiarovky predstavuje asi 9-12% účinnosti LED žiarovky.

Ako majiteľa vás určite zaujíma údržba a náklady na prevádzku. Budete potešení, LED osvetlenie je nenáročné, odolné aj vo vonkajšom prostredí a zároveň bezpečné. Neobsahuje totiž žiadne škodlivé látky. Po zapnutí svetla sa, na rozdiel od iných žiaroviek, ihneď naplno rozsvieti, čo je tiež príjemné. Vynikajúce parametre LED svietidiel nám dokazujú, že mnohokrát prekonávajú svojich predchodcov. Vďaka tomu, že neprodukujú teplo ani UV žiarenie a nevadí im časté rozsvecovanie a zhášanie, sú maximálne úsporné. Vydržia totiž svietiť desiatky tisíc hodín. Nemusíte stále myslieť na to, že je potrebné často meniť žiarovky. Pri pobyte vonku oceníte aj fakt, že LED žiarovky výrazne menej priťahujú hmyz.

Ako vybrať vhodné vonkajšie LED osvetlenie

Na záhradu sa ponúka niekoľko typov vhodného LED osvetlenia. Vždy bude záležať na tom, čo od svetla očakávate a aké máte podmienky.

Nástenné svietidlá

Vyberať môžete z rôznych materiálov, ktoré vždy musia byť vhodné na vonkajšie použitie. Umiestňujú sa na fasádu alebo na strop a dotvárajú dojem z celého priestoru, ktorý môže byť klasický, moderný či romantický. Svetlá majú rôzne farby a tvary.

Závesné svietidlá

Tam, kde nemáte možnosť vŕtať do steny, alebo chcete skombinovať viac svietidiel v pergole, môžete zavesiť do priestoru luster, napríklad klasickú kovovú lampu. Z oceľových, sklenených alebo plastových vzorov si iste vyberiete ten svoj.

Svietidlá so senzorom

Energiu ušetríte s LED reflektormi, ktoré sa rozsvietia v momente, keď sa niekto pohybuje okolo. Nesvietia celú noc, ale len vo chvíli, keď sa potrebujete bezpečne dostať na určité miesto. Posvietia si napríklad aj na nevítaného návštevníka.

Záhradné lampy

Ak sa radi hráte a máte radi zmenu, určite sa vám budú páčiť najrôznejšie lampy, ktoré umiestnite do priestoru podľa momentálnej nálady a žiadanej atmosféry.

Diaľkové ovládanie na LED svietidlá

Ku svieteniu na záhrade sa hodí prikúpiť ďalšie príslušenstvo, ktoré umožní lepšie riadiť intenzitu a dĺžku osvetlenia. Diaľkové ovládanie a stmievanie osvetlenia umožní pohodlne z jedného miesta nastavovať svietidlá podľa potreby a nálady, aby ste sa na záhrade cítili čo najlepšie.

 

Prečítajte si aj naše ďalšie zaujímavé články:

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.