Teória tienenia: čo hovorí na tieniacu techniku veda?

Na správne tienenie domu myslíme predovšetkým v dobe, kedy je veľa slnečného svitu, v horúcich letných dňoch, kedy sa stavby prehrievajú, alebo keď nás priveľa svetla ruší pri práci či odpočinku. Denné svetlo riešime po celý rok a je dôležité, aby ho nebolo ani veľa, ani málo. Ak je ho nedostatok, stavba nemusí spĺňať normu pre daný typ miestnosti. Ideálny stav dosiahneme, keď sa nám podarí normu splniť, a zároveň mať dostatok prirodzeného denného svetla, ktoré neoslňuje, nevytvára skleníkový efekt a teplota v dome je príjemná.

Na tienenie myslite ešte pred stavbou domu

Ideálne je, ak sa chystáme svoj dom ešte len postaviť. Spoločne s architektom sa sústredíme na správnu orientáciu stavby voči svetovým stranám a jednotlivé miestnosti umiestnime podľa ich funkcií. Na severnú stranu orientujeme chladné miestnosti s menšími oknami, chodby, WC, garáž, špajzu a pod. Naopak, obývacie miestnosti s veľkými oknami ideálne smerujú na juh, kde je prirodzeného svetla najviac.

V lete však musíme myslieť na to, aby nás svetlo neobťažovalo pri práci na počítači alebo čítaní a aby nám horúčava nekazila normálny život. Svoju funkciu dobre plní urastená zeleň vonku (ak je k dispozícii), ktorá vytvára príjemný tieň a klímu. S výsadbou pri novostavbách sa väčšinou už počíta. Dnes sa stala bežnou súčasťou vybavenia domu aj tieniaca technika, ktorú vyberáme podľa konkrétnej situácie, ideálne ešte vo fáze stavebných príprav.

Ako vypočítať priepustnosť svetla

Výpočet priepustnosti slnečnej energie a svetla pre použitie k návrhu tieniacej techniky, vonkajších, vnútorných a integrovaných žalúzií a roliet sa riadi normou STN EN ISO 52022-1: 2017: Energetická hospodárnosť budov. Tepelné, solárne a svetelné vlastnosti stavebných konštrukcií a prvkov. Časť 1: Zjednodušená výpočtová metóda solárnych a svetelných charakteristík zariadení slnečnej ochrany kombinovaných so zasklením.  

Norma stanovuje zjednodušenú metódu výpočtu založenú na tepelných, solárnych a svetelných charakteristikách zasklenia, solárnych a svetelných charakteristikách zariadenia slnečnej ochrany na určenie celkovej priepustnosti solárnej energie, priamej solárnej priepustnosti a svetelnej priepustnosti zariadením slnečnej ochrany kombinovaným so zasklením.

Vo všeobecnosti sa celková priepustnosť slnečnej energie, celková priama a celková svetelná priepustnosť vypočítajú ako funkcia „optických“ vlastností zariadenia slnečnej ochrany a zasklenia, súčiniteľa prechodu tepla a polohy zariadenia ochrany pred slnkom.

Výstupom tejto výpočtovej metódy je:

  • Celková priepustnosť solárnej energie gtot   (hodnota od 0 do 1)
  • Celková priama solárna priepustnosť Te,tot  (hodnota od 0 do 1)
  • Celková svetelná priepustnosť Tv,tot              (hodnota od 0 do 1)

Hodnota zníženia priepustnosti energie slnečného žiarenia pri tienení v kombinácii so zasklením sa vypočíta takto:

     gtot = gg . Fc 

kde

     gg je celková priepustnosť slnečnej energie zasklením
     Fc je zmenšujúci faktor trvalého zariadenia slnečnej ochrany
Niektoré typy zariadení slnečnej ochrany majú zmenšujúce faktory Fc určené podľa STN EN ISO 13 790. 

Metóda výpočtu podľa STN EN ISO 52022-1 sa dá uplatniť na všetky druhy slnečnej ochrany, ako sú žalúzie alebo rolety, ktoré môžu byť umiestnené vo vnútri miestnosti, medzi sklami okien alebo zvonku na fasáde.

Ako vybrať ideálnu tieniacu techniku

Možností, akú tieniacu techniku zvoliť do vášho bytu či domu, je celý rad. Odvíjajú sa od niekoľkých faktorov - či máme starší dom/byt, ešte len pracujeme na projekte domu a s moderným tienením už počítame, aké máme okná, či chceme od tienenia ešte nejakú ďalšiu funkciu (zabezpečiť väčšie súkromie, bezpečnostnú ochranu atď.). So svetlom si ľudia dokázali poradiť už dávno a na metódach tienenia sa toho až tak veľa nezmenilo. Žalúzie, rolety, okenice či závesy sú dobrým riešením aj dnes.

Moderné tienenie

Moderné tienenie vám zaistí maximálnu ochranu pred priamym svetlom aj teplom.

Vnútorné tienenie

Okná si môžeme zatieniť z interiérovej strany. Najjednoduchším a cenovo nenáročným riešením je zakúpenie látkových závesov, ktoré môžete častejšie striedať alebo obmieňať pre docielenie konkrétnej atmosféry danej izby. Ďalším častým riešením, ktoré nájdeme najmä v bytoch s plastovými oknami, sú žalúzie. Do vlastného domu alebo bytu si môžete zaobstarať drahšie a luxusnejšie typy - vertikálne, plisé, Duette, Silhouette, Maronette.

Ďalšou možnosťou, ktorá sa ponúka, sú rolety. Dnes už máme aj pri tomto type tienenia na výber. Existujú napr. klasické, rímske, typu Facette, typu Silhouette, typu deň - noc Twinrollo, typu Plisé či nano rolety. Ak ste si ešte nevybrali z troch najčastejších druhov, sú tu ešte protislnečné okenné fólie - lacné riešenie na existujúce okná. Ak hľadáte niečo menej obvyklého, ponúkajú sa japonské posuvné steny, baldachýny a i.

Vonkajšie tienenie

O inštalácii tienenia v exteriéri budeme uvažovať všade tam, kde svieti slnko cez deň naplno veľkými presklenými plochami a kde je vnútorné zatienenie málo účinné. Vonkajšie zatienenie často vyžaduje väčšie náklady a väčšinou aj stavebné úpravy pre jeho inštaláciu. Vyberať si môžeme z klasických riešení, ako sú okenice a vonkajšie rolety, kde svetlo môžeme čiastočne regulovať pootočením alebo povytiahnutím.

Modernejšie sú screenové rolety zo špeciálnej tkaniny s veľmi dobrou účinnosťou. Vonkajšie hliníkové žalúzie a lamely môžu mať diaľkové ovládanie a je možné ich využiť aj pre umiestnenie solárnych doštičiek. S týmto fotovoltaickým zariadením môžeme vyrobiť až 60% dennej spotreby elektriny. Podobne fungujú aj fasádne systémy, čo sú stenové prvky pohybujúce sa v predokenných rámoch na ručné alebo diaľkové ovládanie.

Ako estetický architektonický prvok sa v súčasnosti stále viac používajú slnolamy, ktoré majú funkciu pevných alebo pohyblivých protislnečných clon. Vertikálne a vodorovné slnolamy sú vysoko kvalitné doplnky fasádneho systému, ktoré zaistia celoročné tienenie. Horizontálne slnolamy umožňujú voľný výhľad z okien, tienenie sa totiž nachádza nad nimi.

Dizajnové slnolamy

Obrázok: Stále obľúbenejšie sú aj dizajnové slnolamy.

Koľko môžeme ušetriť na energiách

Pri navrhovaní nového domu sa nemôžeme riadiť iba jedným kritériom. Neuvážené nadmerné presklenie môže mať vplyv na teplotu v letných mesiacoch a potrebu klimatizácie, čo spôsobuje vyššiu energetickú náročnosť. Tienenie sa v rôznych podmienkach prejaví odlišne. Optimálny výpočet vychádza z kombinácie presklenia a tienenia a s tým súvisiacej potreby energie na vykurovanie a na chladenie.

V chladnejších lokalitách môžu byť vhodné väčšie presklené plochy, ktoré v zime znižujú spotrebu tepla, no v lete by naopak mohli viesť k prehrievaniu interiéru. V letných mesiacoch preto dbajte na dostatok zelene a nainštalujte napríklad výsuvné markízy, čím dosiahnete energetické úspory za klimatizáciu. Pre nové budovy je tienenie štandardným riešením a počíta sa s ním už v projektovom návrhu.

 

Prečítajte si aj naše ďalšie zaujímavé články:

ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.