5 tipov ako efektívne využiť záhradný altánok

Ku každej záhrade patrí stabilný a pekný prístrešok. Záhradný altánok môžete pokojne využívať celoročne. Vďaka zastrešeniu si v ňom grilovačku usporiadate napríklad aj na Silvestra. Okrem toho môže byť aj vašim privátnym wellness centrom, letnou kuchyňou alebo kútikom pre domácich majstrov. Zistite, ako všestranne sa dá tento záhradný prístrešok využiť.

Záhradný altánok

Obrázok: Záhradný altánok môže plniť hneď niekoľko funkcií.

Altánok alebo pergola. Aký je v nich rozdiel?

Oba tieto prvky vám vďaka zastrešeniu umožnia užívať si pobyt vonku od skorej jari až do neskorej jesene. V prípade, že majú aj steny, využijete ich celoročne. Obidve stavby však majú určité vlastnosti, ktoré ich od seba odlišujú.

Záhradný altánok sa stane pánom záhrady

Altánok od pergoly rozoznáte na prvý pohľad. Ako? Stojí na pozemku záhrady samostatne. Tým máme na mysli, že nie je súčasťou inej stavby. Altánky väčšinou nemajú krycie steny a nemusia mať ani pevnú podlahu. Nájdu sa však aj výnimky, ktoré disponujú stenami, okenicami a dverami.

Z hľadiska pôdorysu môžu byť altánky guľaté, hranaté, štvorboké, päťboké, sedemboké a podobne. Steny možno nahradiť mriežkovaným alebo plným zábradlím. Altánky môžu mať strechu zakončenú vežičkou alebo byť zdobené najrôznejšími vyrezávanými prvkami, ktoré im dodávajú romantický nádych. Existujú však aj striedmejšie varianty, ktoré disponujú len stĺpmi a zábradlím.

Najobľúbenejším materiálom pre stavbu záhradného altánku je drevo. Drevené altánky jednoducho splynú s prírodným charakterom záhrady. Sú však náročnejšie na údržbu, ktorú musíte vykonávať pravidelne v intervale niekoľkých rokov.

Obrázok: Záhradný altánok stojí na pozemku samostatne.

Obľúbený je aj montovaný kovový záhradný altánok, ktorého prednosťou je mobilita. Kovový altánok ľahko demontujete a premiestnite tam, kde ho práve chcete mať. Počítajte však s tým, že jeho konštrukcia nie je tak stabilná ako u jeho dreveného brata. Strecha aj steny sú najčastejšie látkové. Altánok s kovovou konštrukciou musí stáť na dokonale rovnom podklade, pretože sa pri jeho stavbe nebudujú žiadne základové pätky.

Pergola zväčší obytný priestor

Na rozdiel od altánku, ktorý tvorí samostatne stojacu dominantu záhrady, je pergola tesne spojená s rodinným domom. Pergolu, ktorá je umiestnená pozdĺž steny domu, môžete využiť pri stolovaní vonku alebo pri obľúbenom letnom grilovaní. Pre potrebné veci z kuchyne nemusíte bežať cez celú záhradu.

Vzhľadom k tomu, že je napojená na dom, nebýva tu problém s dostupnosťou elektriny. Pod pergolou teda môžete vďaka osvetleniu alebo vyhrievaniu sedieť až dlho do noci. Pergola má obyčajne tvar obdĺžnika či štvorca. Konštrukcia sa najčastejšie vyrába z dreva. Hitom posledných rokov je však hliník, ktorý je prakticky bezúdržbový a jeho farbu je možné si vybrať podľa vzorkovníka RAL.

Na zastrešenie sa najčastejšie používa polykarbonát alebo sklolaminát. Moderné pergoly disponujú naklápacími lamelami, vďaka ktorým môže byť strecha úplne otvorená, polootvorená alebo úplne zatvorená. Strešnú krytinu altánku na rozdiel od pergoly tvoria väčšinou šindle, ktoré neprepúšťajú svetlo.

Obrázok: Pergola zväčšuje obytný priestor.

Steny pergoly môžu byť posuvné a zo skla, alebo doplnené roletami, ktoré vás ochránia pred slnkom, vetrom aj zvedavými pohľadmi okoloidúcich.

Rôzne podoby altánku

Teraz, keď viete, aký je rozdiel medzi pergolou a altánkom, vás oboznámime s najobľúbenejšími formami využitia altánkov.

1. Útočisko pre odpočinok

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo si zaobstarať altánok, je to, že plní funkciu miesta, kde si skvele oddýchnete. Voľný čas si vychutnáte na čerstvom vzduchu a obklopený prírodou priamo u vás doma. Môžete sa kochať záhradkou, jazierkom, prečítať si knihu alebo si len utriediť myšlienky. Na tieto účely sa hodí altánok vybaviť napríklad hojdacou sieťou alebo pohodlnou sedačkou a kreslami s mäkučkým čalúnením.

2. Zázemie pre záhradníčenie

Altánok efektívne využijete aj v prípade, že milujete záhradníčenie. Stane sa miestom, kde môžete napríklad cez zimu skladovať záhradné náradie, takže všetky veci budú pekne uložené na jednom mieste a chránené pred nepriazňou počasia. Okrem toho môžete altánok využiť aj ako pracovné prostredie. Pohodlne v ňom pripravíte sadenice, alebo spracujete zozbierané plody. Ak je dostatočne priestranný a je do neho privedená elektrina, môžete v ňom aj majstrovať.

3. Párty miesto

Keď párty, tak jedine pod altánkom. A vôbec nezáleží na tom, či je leto alebo zima. V lete vás pred slnečnými lúčmi a dažďom ochráni strecha a v zime pred mrazivými teplotami oheň z krbu alebo teplo z vykurovacieho zdroja, ak máte prístup k elektrine. Altánok môžete ľahko vyzdobiť papierovými girlandami alebo obľúbenými reťazami z LEDiek, ktoré vyniknú najmä v noci a celej oslave dodajú nezabudnuteľnú atmosféru. Okrem záhradných párty sú ideálnou voľbou aj pre svadobné obrady.

Obrázok: Altánok je ideálnym miestom pre organizovanie osláv.

4. Kuchyňa v prírode

Altánok je ideálnym miestom pre prípravu pokrmov. Jedlo môžete pripravovať z čerstvých surovín, ktoré vám rastú priamo na záhradke (ovocie, zelenina, bylinky). Najobľúbenejším spôsobom varenia je v tomto prípade grilovanie. Ak máte do prístreška privedenú elektrinu, môžete sa pustiť aj do prípravy jedla na elektrickom variči. Špeciality šéfkuchára si spokojne vychutnáte na čerstvom vzduchu.

5. Osobné wellness centrum

Netradičným využitím altánku môže byť jeho premena na wellness centrum. Vďaka mobilným vírivkám si môžete relax dopriať na čerstvom vzduchu priamo u vás na záhrade. Okrem bublinkového kúpeľa môžete mať v blízkosti altánku aj saunu. Ak sa rozhodnete prístrešok využívať týmto spôsobom, je dôležité, aby altánok stál na betónovom základe.

 

Prečítajte si aj naše ďalšie zaujímavé články: