Prístrešok do každého počasia? Bioklimatická pergola

Jedine pod pergolou si užijete to pravé leto a v niektorých prípadoch pod ňou nájdete útočisko aj celoročne. Ak hľadáte pergolu, ktorá nebude náročná na údržbu a navyše pod ňou budete môcť bez problémov tráviť príjemné chvíle aj za nepriaznivého počasia, rozhodnite sa pre bioklimatickú pergolu. Vďaka naklápacím lamelám a bočnému zaskleniu ju budete môcť využiť aj ako zimnú záhradu.

Bioklimatická pergola

Obrázok: Bioklimatická pergola je unikátna systémom naklápacích lamiel.

 

Pre aký typ pergoly sa rozhodnúť

Ak sa pohrávate s myšlienkou, že si zaobstaráte pergolu, budete zvažovať, či ju postaviť hneď pri dome, alebo ju umiestniť voľne do záhrady. Obe možnosti sú realizovateľné, avšak v prípade, že si pergolu postavíte hneď pri dome, rozšírite ňou aj váš obytný priestor. Bez problémov si pod ňou vychutnáte obed či večeru, a zároveň to budete mať kúsok do kuchyne.

Z hľadiska materiálu patrí medzi najčastejšie voľby drevo alebo hliník. Drevo je obľúbené najmä pre svoj pôvod a vzhľad, ktorý skvele korešponduje s prírodným charakterom záhrady. Musíte však počítať s tým, že drevené pergoly potrebujú špeciálnu pravidelnú údržbu, ktorá drevo udrží v dobrej forme. Nevyhnete sa teda brúseniu a natieraniu.

Hliník sa teší obľube predovšetkým vďaka dlhej životnosti a nulovým nárokom na údržbu. O hliníkový povrch, ktorý je ošetrený špeciálnou ochrannou vrstvou, sa nemusíte nijako zvlášť starať. Čistenie, ak bude potrebné, vykonáte iba navlhčenou handričkou. Dôležitý je aj materiál podlahy, ktorá môže pokrývať vašu terasu pod pergolou. Ak práve prerábate terasu alebo máte možnosť zmeniť podklad pod budúcou pergolou, stavte na mrazuvzdornú dlažbu. Okrem odolnosti má množstvo výhod, a vydrží minimálne rovnakú záťaž ako vaša nová pergola.

Čo je to bioklimatická pergola a prečo sa pre ňu rozhodnúť

Bioklimatická pergola je najmodernejším typom zastrešenia terás. Tento unikátny tieniaci systém vás ochráni pred všetkými rozmarmi počasia, a to vďaka naklápacím strešným lamelám.

Bioklimatická pergola disponuje celým radom užitočných funkcií, ktoré sa spájajú nielen so vzhľadom, ale aj s ovládaním či starostlivosťou.

Naklápacie lamely

Prednosťou tejto stavby je predovšetkým zastrešenie, ktoré tvoria naklápacie lamely. Sklon lamiel môže byť až do uhla 140 °, takže si tienenie môžete upraviť podľa toho, ako to vyžaduje situácia. Naklápaním ovplyvníte nielen možnosti zatienenia, ale aj prúdenia vzduchu. Samozrejme, lamely je možné úplne uzavrieť a získať tak pergolu s uzavretou strechou.

Vysoká nosnosť strechy

Lamely môžu zostať úplne uzavreté, aj keď sneží. Vďaka vysokej nosnosti lamiel strecha unesie zaťaženie snehom až 900 N/m2. V prípade dažďa je voda odvádzaná pomocou unikátnych tvarov strešného profilu do jednej zo stojok pergoly. Voda sa tak nehromadí okolo pergoly a netvoria sa mláky.

Elektrické ovládanie

Pergola je vybavená elektrickým motorom, ktorý je však skrytý, takže nekazí dojem z inak dizajnovo čistého minimalizmu. Sklon lamiel je možné ovládať pomocou diaľkového ovládača. Vzhľadom k tomu, že systém môže byť napojený na inteligentnú domácnosť, nemusíte s nastavením pergoly strácať čas. Vaša múdra domácnosť sa o to postará za vás.

Nulové nároky na údržbu

Konštrukcia bioklimatických pergol sa vyrába z hliníka, ktorého prednosťou je vysoká pevnosť a odolnosť. Povrch je naviac ošetrený odolným práškovým lakovaním, takže sa o pergolu nemusíte takmer vôbec starať. Nie je potrebné ju natierať ani čistiť, ak to nevyžaduje situácia. Na čistenie vám postačí len čistá voda. Túto prácu však môžete prenechať aj dažďovým prehánkam.

Dizajnové prevedenie podľa vašich predstáv

Vďaka vzorkovníku RAL môžete farbu konštrukcie presne zladiť s fasádou vášho domu. Zvoliť si môžete aj obľúbený karbónový dizajn, a to ako v matnej, tak v lesklej podobe. V prípade starších domov alebo novostavieb, ktoré rešpektujú tradičný duch bývania, môžete siahnuť po konštrukcii s dekorom dreva. Na rozdiel od pravého dreva, nevyžaduje tento materiál žiadnu údržbu a na prvý pohľad ho od prírodného nerozoznáte.

Bohatá ponuka príslušenstva

Pergolu je možné vybaviť dažďovým a veterným senzorom, ktorý dokáže sám vyhodnotiť počasie a v prípade silného vetra alebo dažďa strechu uzavrie. Všetky veci, ktoré sa nachádzajú pod pergolou, tak zostanú v suchu a bezpečí.

K pergole je možné inštalovať bočné roletové krytie alebo zasklenie, takže pod ňou môžete tráviť aj chladnejšie dni. Roletové tienenie vás ochráni nielen pred dažďom, ale aj pred nežiaducimi pohľadmi susedov či okoloidúcich bez toho, aby ste prišli o výhľad von.

Bočné roletové krytie

Obrázok: Bočné roletové krytie vás ochráni pred zrakmi okoloidúcich.

Svoj prístrešok môžete doplniť aj o energeticky nenáročné infračervené kúrenie alebo LED osvetlenie.

Prečo sa rozhodnúť pre pergoly od Alaris

Ak si tieniace zariadenie objednáte u nás, získate kompletný servis od A po Z. Poradíme vám, aký typ pergoly pre vás bude najvhodnejší, vykonáme meranie v mieste realizácie a produkt necháme vyrobiť na mieru. Aby sme nestrácali čas, počas výroby vykonáme prípravné práce a po dodaní pergolu ihneď postavíme. Ak sa rozhodnete pergolu vylepšiť niektorým z doplnkov, ich inštalácia je možná počas stavby, ale aj dodatočne. Na naše produkty poskytujeme nadštandardnú päťročnú záruku.

 

Přečtěte si také naše další zajímavé články:

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.