Ako efektívne vyhrejete altánok alebo pergolu v zime

Deky už nestačia? Stavte na infražiariče

V chladnejšom počasí môžu prvú pomoc poskytnúť teplé deky. Akonáhle však ortuť teplomera klesne ešte o niečo nižšie, pravdepodobne sa začnete obzerať po efektívnejšom variante. Skvelou voľbou sú pritom takzvané infražiariče. Môžete ich pohodlne nainštalovať na balkón, terasu alebo do vášho altánku.

Pri svojej prevádzke neohrievajú vzduch, ale len miesto, na ktoré sú nasmerované. Vďaka tomu nedochádza k teplotným stratám a sediace osoby dokonale zahrejú. Keďže pracujú na princípe sálavého tepla, majú veľmi vysokú účinnosť.

Elektrické infražiariče

Elektrické infražiariče (infrakúrenie) produkujú teplo prostredníctvom infračerveného žiarenia, ktoré je pre telesnú pokožku veľmi prirodzené a príjemné.

Elektrický infražiarič

Elektrický infražiarič môžete pohodlne zavesiť.

Kam je možné ich umiestniť?

Na trhu nájdete elektrické infražiariče v najrôznejších podobách. Veľmi často sa jedná o panelové žiariče s podstavcom, ktoré sa jednoducho postavia na zem. Pre ľahšiu manipuláciu môžu byť vybavené kolieskami. Niektoré modely sú vybavené funkciou oscilácie zo strany na stranu, vďaka čomu lepšie rozptyľujú teplo do priestoru.

Ďalšou možnosťou sú nástenné infražiariče, ktoré sa obvykle inštalujú nad úroveň dverí a smerujú nadol.

Posledným variantom sú závesné žiariče. Ako už názov napovedá, vešajú sa na strop (napríklad na strop pergoly). Výhodné sú najmä preto, že vyžarujú teplo do väčšieho priestoru.

Závesné elektrické infražiariče

Závesné elektrické infražiariče. Zdroj: sunsystem.sk

Aký výkon dosahujú?

V závislosti na vybranom modeli sa výkon elektrických infražiaričov pohybuje v rozmedzí od 500 do 2 000 W, čo vystačí na vykúrenie približne 15 m2. Ich prevádzka je pritom veľmi úsporná. Naviac ich zapínate len vtedy, keď naozaj potrebujete a nie sú teda v prevádzke nepretržite.

Ak infražiarič inštalujete do vonkajšieho prostredia (napríklad na terasu alebo do altánku), overte si, že je vodeodolný.

Majú nejaké nevýhody?

Pri kúpe infražiariča je dôležité si premyslieť, kde presne bude umiestnený, aby sa v jeho blízkosti nachádzala elektrická zásuvka. Zároveň musíte pamätať na to, že tieto zariadenia nedisponujú schopnosťou akumulovať teplo. To znamená, že akonáhle ich vypnete, vyžarované teplo je okamžite preč.

Karbónové infražiariče

Karbónové infražiariče sú jedným z viacerých druhov elektrických infražiaričov. Pýšia sa špeciálnou trubicou s karbónovým vláknom, ktorá je pokrytá niklom. Ich životnosť býva vyššia ako u bežných elektrických infražiaričov.

Plynové infražiariče

Druhým variantom pre vyhrievanie priestorov sú takzvané plynové infražiariče. Tie majú zvyčajne podobu stĺpa a zdrojom ich energie býva plynový horák umiestnený na vrchu žiariča pod strieškou. Striešku možno zvyčajne rôzne nakláňať a tým jednoducho regulovať dosah tepelného žiarenia. Výhodu plynových infražiaričov možno vidieť najmä v skutočnosti, že dokážu vyhriať priestor v okolí až 9 metrov.

Plynové ohrievače sú zaujímavým dizajnovým kúskom

Plynové ohrievače sú zároveň aj zaujímavým dizajnovým kúskom.

Kam s nimi?

Ako už bolo povedané, plynové infražiariče majú najčastejšie podobu stĺpu, ktorý možno jednoducho postaviť tam, kam práve potrebujete. Propán-butánová fľaša býva v tomto prípade umiestnená priamo v základni zariadenia, kde navyše slúži ako závažie.

Terasové ohrievače môžu mať tiež podobu plynových kachlí, kde sa v ich prednej časti nachádzajú výhrevné telesá vyžarujúce infračervené žiarenie smerom dopredu.

Ďalšou možnou alternatívou sú stĺpové plynové ohrievače v tvare pyramídy, ktoré majú podlhovastý zvislý horák umiestnený za ochrannou mriežkou.

Aký výkon dosahujú?

Exteriérové ​​plynové infražiariče pre svoju prevádzku potrebujú propán-bután v tlakovej fľaši, ktorý je možné dostať napríklad na benzínových čerpacích staniciach. Ich výkon sa pritom pohybuje približne od 3 do 13 kW.

Majú nejaké nevýhody?

V porovnaní s elektrickými infražiaričmi je potrebné počítať s o niečo vyššou obstarávacou cenou. Výkonnejšie modely ďalej dosahujú vyššiu spotrebu paliva, čo sa pochopiteľne podpíše na pravidelných nákladoch. A zabudnúť nesmieme ani na skutočnosť, že je možné ich z bezpečnostných dôvodov prevádzkovať len vo vetraných priestoroch.

Ideálne aj do reštaurácií a verejných miest

Vyhrievanie vonkajšieho posedenia riešia aj majitelia reštaurácií a kaviarní, ktorí chcú svojim hosťom spríjemniť chvíle strávené vonku. Ak je to aj váš prípad, nezabudnite myslieť na to, aby ste ohriali naozaj všetky zákutia vašej záhradky. S rastúcou rozlohou je potrebné siahnuť po väčšom množstve infražiaričov (prípadne vyberať z tých, ktoré majú nadštandardný výkon).

Zároveň pamätajte na to, že výkonnejšie modely (nad cca 3 000 W) často vyžadujú aj zapojenie do trojfázovej 400V zásuvky. Alebo sa pripájajú na osobitný okruh elektrickej rozvodnej siete, ktorý má silnejší istič.

 

Prečítajte si aj naše ďalšie zaujímavé články:

ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.