Ako sa zbaviť múch a ôs pod pergolou

Letné radovánky na záhrade, pod pergolou, pri bazéne alebo na terase. Keď sme obklopení rodinou, priateľmi alebo si užívame osamote s knihou. Tieto krásne chvíle nám môžu pokaziť len dve veci, náhly dážď a otravný hmyz. Cez deň hlučné muchy, ale aj nebezpečnejšie osy a večer komáre. Títo nezvaní návštevníci nám kazia letnú pohodu svojim bzučaním a v niektorých prípadoch aj nebezpečným bodnutím. Ako sa ich konečne zbaviť?

Nebezpečenstvo hroziace od hmyzu

Strach z hmyzu, ôs, včiel, komárov a kliešťov dokáže dokonca niektorých ľudí od pobytu vonku odradiť. Sú ich obavy opodstatnené? Aké riziká nám hrozia?

Alergická reakcia

Pichnutie včelou môže mať v dôsledku pôsobenia jedu za následok bolestivý opuch, ktorý ale obvykle zmizne po niekoľkých dňoch. U citlivých jedincov, ktorí sú alergickí na včelí jed, môže bodnutie včelou vyvolať anafylaktický šok, ktorý sa prejaví rôznymi príznakmi, ako sú problémy s dýchaním, náhlou nevoľnosťou, kožnými prejavmi, ťarchou na hrudi či bolesťou brucha. Rovnaké prejavy môže vyvolať osí jed, ktorý môže byť pre alergikov veľmi nebezpečný. Proti tomu je komárie uštipnutie skôr nepríjemné ako nebezpečné, aj keď sa vedú špekulácie o tom, že niekedy pri ňom môže dôjsť k nákaze lymskou boreliózou.

 

Osy znepríjemňujú život na záhrade.

Nebezpečné infekcie

V niektorých oblastiach (skôr v exotických krajinách) komáre prenášajú vírusové, bakteriálne a iné nebezpečné infekcie. U nás sa viac než komárov bojíme nakazených kliešťov, ktoré spôsobujú ochorenie boreliózou a kliešťovou encefalitídou. Aj muchy sú podľa posledných štúdií zdrojom nepríjemných chorôb. Vraj sú schopné prenášať obrovské množstvo baktérií na končatinách aj na krídlach. Tieto baktérie potom môžu vyvolať rôzne infekcie. Napríklad nebezpečnú otravu krvi, zápal pľúc či črevnú chrípku.

Ako sa zbaviť otravného hmyzu

Možností, ako sa zbaviť múch, ôs a komárov, je celý rad. Niektoré si pamätáme z prázdnin u babičky. Lepkavé mucholapky visiace ako pásy oblepené muchami však nie sú práve hitom tohtoročného leta. Naši predkovia považovali za najúčinnejší recept proti komárom, keď si namazali celé telo bravčovou masťou. Dnes by to bol tip len pre veľmi otrlých. Máme pre vás elegantnejšie riešenie.

Komáre vedia pokaziť príjemné večerné posedenie vonku.

Bylinky nás ochránia

Niektorí radi využijú prírodné repelenty a vysadia okolo záhradného posedenia vhodné rastliny. Muškáty odpudzujú lietavý hmyz rovnako ako aksamietnice a keď si vysadíme bylinkovú záhradku z medovky, mäty, rozmarínu, šalvie, levandule a bazalky, prinesie nám mnohonásobný úžitok.

Ak nemáme bylinky priamo tam, kde odpočívame, môžeme ich okolo pergoly alebo terasy rozvešať vo zväzkoch. Príjemne je aj pod korunou orecha, ktorý vytvorí príjemnú oázu bez hmyzu.

Pasce na muchy

Ďalšie prírodné prípravky si môžete sami vyrobiť a zbaviť sa s ich pomocou múch. Mušky octomilky alebo muchy pochytáte do pascí, ktoré pripravíte z nádoby naplnenej jablčným octom a prikrytej prepichnutou potravinárskou fóliou.

Na muchy môžete pripraviť lákavú PET fľašu s trochou sladkého sirupu a zavesiť ju na vhodnom mieste.

Cez deň obťažujú protivné muchy. Nedajte sa!

Prírodné repelenty

O niečo estetickejším dojmom pôsobia prírodné repelenty z limetky a klinčekov. Do rozpoltenej limetky napichajte klinčeky (kuchynské korenie) a umiestnite ju na stôl. Vám bude krásne voňať, ale komáre odpudí. Rozprašovač vyrobíte napríklad tak, že 15 g sušených bylín zalejete vriacou vodou a necháte vylúhovať. Keď tekutina vychladne, pridajte dve lyžice octu a prelejte do fľaštičky s rozprašovačom. Každé dve hodiny (alebo podľa potreby) si potom postriekajte kožu.

Elektrické lapače a odpudzovače hmyzu

Kto dáva prednosť modernému technickému riešeniu a má v pergole zavedenú elektrinu, využije elektrické odpudzovače a lapače hmyzu, ktorých je na trhu neúrekom. Sú to účinné, hygienické a dizajnové prístroje, ktoré vám zabezpečia príjemný pobyt vonku.

Profesionálna lapacia mriežka

Lampáš svojim modrým svetlom efektne ozdobí vašu pergolu, a zároveň prakticky zlikviduje otravný hmyz. K jeho hubeniu využíva napäťovú mriežku. Usmrtené muchy a komáre zhromaždené v schránke pohodlne vyčistíte pomocou tiahla bez nutnosti demontáže prístroja.

Elektrické lepiace fólie

Ďalším typom moderného profesionálneho lapača hmyzu s elegantným dizajnom, vhodného aj do potravinárskych prevádzok, je kovový prístroj s UV žiarivkou, ktorá láka hmyz, ktorý sa chytí na lepiacu fóliu. Tá sa dá podľa potreby vymeniť. Kovové lapače sa vyrábajú v rôznych tvaroch a v rôznych cenových hladinách. Z dostupnej ponuky si vyberie naozaj každý.

Ventilátor proti hmyzu

Ventilátor tiež používa na prilákanie hmyzu UV lampu. Keď sa hmyz priblíži, vtiahne ho lapač pomocou nasávaného vzduchu dovnútra a uloží ho v zbernom boxe, z ktorého ho ľahko odstránite. Pritom je bezpečný pre deti a nezraní ich, ani keď strčia dovnútra ruku. Okrem toho, že chytá otravný hmyz, ventilátor aj príjemne chladí svoje okolie.

ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.