Aké trendy v oblasti záhrad a terás prinesie rok 2022? V centre pozornosti nebude len tropický raj

Maximálne využitie vonkajšieho priestoru bude tento rok tým najdôležitejším. Do záhradníctva sa bude stále premietať trend udržateľnosti, ale bude sa dbať aj na celoročnú krásu vonkajšieho prostredia. Ani menšie vonkajšie priestory, ako balkóny a terasy, nezostanú bez povšimnutia. Trendom pre nich budú napríklad zelené steny.

Snažte sa svoju záhradu urobiť ešte udržateľnejšou

Trendy v oblasti záhrad sa v roku 2022 budú prikláňať k maximálnej udržateľnosti. Akými spôsobmi to dosiahnuť?

 • Výsadba – kľúčovým prvkom je výsadba. Hlavnú úlohu hrá prirodzenosť, nie štrukturalizácia. Skúste trávnik obohatiť o lúčne kvety, ktoré prilákajú hmyz, opeľovače a motýle.
 • Nepoužívajte chemikálie – ak sa dá, vždy siahnite po prírodných produktoch a potrebách. Snažte sa zeminu obohacovať domácim kompostom.
 • V oblasti terénnych úprav myslite udržateľne – záhradu nechajte prirodzenú a veľké terénne úpravy robte len lokálne. Pokiaľ je vo vašej záhrade časť s priepustnou zeminou, ponechajte ju na svojom mieste a nesnažte sa násilne prebudovať exteriér.

Balkóny a terasy využite na maximum

Nezáleží na tom, či terasu ešte len plánujete, alebo ju už máte. Trendy na jej maximálne využitie môžete premietnuť do budúcej i existujúcej terasy. Rovnako sú na tom balkóny.

Pri menších balkónoch a terasách bude pozornosť zameraná na maximálne využitie ich priestorov z hľadiska zaplnenia rastlinami. Hlavným trendom terás a balkónov budú v roku 2022 zelené steny. Vďaka nim si budete môcť aj v meste vytvoriť svoj malý les. Vertikálne záhrady umožňujú zavesenie kvetináčov s rôznymi rastlinami či plodinami na stenu, takže vás od hlučných susedov či cesty oddelí nádherná zelená stena.

Maximum rastlín na malú plochu dostanete aj pomocou veľkých kvetináčov. Väčšie množstvo malých kvetináčov zaberá dosť miesta. To ušetríte, ak rôzne rastliny zasadíte spoločne do veľkého kvetináča. Vyplatí sa tiež použitie závesných kvetináčov, ktoré môžete pripevniť pomocou háčikov na strop balkóna. Držiakmi na kvetináče je možné doplniť aj zábradlie.


Obrázok: Veľké kvetináče ušetria miesto.

Tropický raj vo vnútrozemí

V oblasti farieb budú na prvom mieste tie, ktoré pripomínajú západ slnka. Siahnite preto po farebných odtieňoch žltej, oranžovej či červenohnedej. Aby ste si užili tropický raj, nemusíte jazdiť do zahraničia. Stačí sa obklopiť teplomilnými rastlinami či kvetmi v správnych farbách. Po akých rastlinách siahnuť?

 • Slonie ucho – existujú varianty vhodné na pestovanie na slnku i v tieni. Pýši sa nápadnými listami.
 • Ibištek –je kráľom tropických kvetov, ktoré môžu mať najrôznejšie farby.
 • Slez – jeho kvety sú podobné ibišteku, kvitne od jari až do jesene.
 • Kana (Canna) – sa pýši výstavnými kvetmi a ozdobnými listami. Dosahuje výšku 40 až 180 cm.

Prepojte interiér s exteriérom

Jedným z najdominantnejších trendov v oblasti záhrad a terás bude v roku 2022 zmazanie hraníc medzi interiérom a exteriérom. Vnútorné aj vonkajšie prostredie by sa od seba malo navzájom inšpirovať. Dbajte na to, aby sa v oboch častiach objavovali podobné:

 • štruktúry
 • farby
 • vybavenie

Ak si v obývacej izbe s prechodom na terasu s pergolou užívate pohodlné sedačky či kreslá, nezabudnite rovnako pohodlným nábytkom vybaviť aj terasu. Vonku by nemali chýbať závesné hojdačky, pohodlné kreslá alebo mäkké pohovky. V blízkosti sedacieho nábytku sa môže nachádzať aj vonkajší odolný koberec. Samozrejme, nesmie chýbať množstvo kvetov, ktoré by mali byť v blízkosti vstupných dverí na terasu. Tým sa vonkajšia zeleň premietne aj do interiéru.

Pestovanie plodín od A do Z bude vo vašich rukách

Pestovanie vlastného ovocia a zeleniny je trendom, ktorý sa bude rozvíjať aj tento rok. Vďaka veľkým záhradným kvetináčom si môžete plodiny či bylinky vypestovať aj na terase alebo balkóne. Tento rok by ste sa pestovaniu mali začať venovať už od semienok. Pestovanie plodín zo semienok zaberie určitý čas, preto je vhodné s ním začať už zavčas jari. Aké výhody so sebou nesie pestovanie zo semienok?

 • Kvalitu zeminy a použitie prípravkov máte vo vlastných rukách.
 • Ušetríte peniaze, pretože semienka vás vyjdú lacnejšie ako predpestované sadenice.
 • Do pestovania môžete hneď od začiatku zapojiť aj deti.
 • Znížite spotrebu plastov.

Nechajte záhradu na pospas divočine

Tým nemyslíme, že by ste sa o záhradu nemali starať. Hlavná myšlienka je byť priateľskejší k prírode. Namiesto výsadby a údržby krásne zeleného a starostlivo koseného trávnika dajte prednosť divokému lúčnemu kvetu. Upraveného trávnika sa nemusíte vzdať úplne, lúčne kvety stačí vysiať napríklad len tam, kde sa trávniku nedarí. Kvety prilákajú hmyz, motýle a opeľovače.


Obrázok: Trávnik z lúčnych kvetov je nenáročný na údržbu.

Nezabudnite ani na vodný prvok, ktorý je dôležitý hlavne pre vtáky. V záhrade si môžete vybudovať menšie jazierko. Na terasu či balkón zase môžete postaviť plytkú kameninovú nádobu, v ktorej bude čerstvá voda. Do záhrady môžete umiestniť hmyzí hotel a terasu doplniť napríklad krmítkom pre vtáky.

Záhrada, ktorá vás pohladí po duši

Na záhrade či terase by ste sa mali cítiť predovšetkým príjemne. Nemusíte nasledovať farebné trendy alebo sa riadiť vysádzaním rastlín, ktoré sú aktuálne v móde. Vytvorte si vonkajšie prostredie, ktoré pre vás bude znamenať pohladenie na duši. Doprajte si v ňom všetko, čo je vám príjemné.

Ak existuje rastlina, ktorá vo vás vyvoláva spomienky, neváhajte a zasaďte si ju. Farby voľte podľa toho, aké sa vám páčia. Farebné preferencie sa premietnu do výberu rastlín aj celkového konceptu záhrady či menšieho vonkajšieho exteriéru. Vneste do svojej záhrady obľúbené zvuky. Vodným prvkom prilákate švitoriace vtáky, vodou pretekajúcou cez kamene dosiahnete upokojujúci vodný šum, rastliny bohaté na nektár sa stanú lákadlom pre bzučiace včely a čmeliakov.

Nezáleží na tom, či máte k dispozícii veľkú záhradu alebo iba menšiu terasu. Dôležité je, aby ste sa v exteriéri cítili vždy príjemne.

 

ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.