Ako zabezpečiť príjemné súkromie na terase aj v záhrade

Len si to predstavte - sedíte na záhrade spoločne s priateľmi či rodinou, a zároveň na vás spočívajú zraky susedov a okoloidúcich. Určite nám dáte za pravdu, že to nie je nič príjemné. Súkromie by malo byť samozrejmosťou nielen u vás doma, ale aj na záhrade či terase, ktorá k domu neodmysliteľne patrí. Ako si ho najlepšie zaistiť a aké možnosti v súčasnosti existujú?

Vzhľad hrá veľkú rolu

Súkromie na záhrade môžete pochopiteľne dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Nie všetky sú však vyložene estetické. Len málokto by pravdepodobne svoj dom chcel obohnať vysokou kamennou stenou, cez ktorú by nebolo vôbec vidieť. Našťastie v súčasnej dobe existuje veľa variantov, ktoré vás pred zvedavými zrakmi schovajú vkusne, a zároveň pôsobia ako čiastočná zábrana proti hluku.

Živý plot alebo aké dreviny sú ideálne

Záhrady obohnané živým plotom sú veľmi obľúbené, skvele plnia svoj účel, a pritom si záhrada zachová svoj prírodný ráz. Výber samotných drevín pre živý plot však nie je tak jednoduchý. V ideálnom prípade je totiž potrebné vybrať také, ktoré rýchlo vyrastú a sú dostatočne husté. Aké dreviny si teda môžete zasadiť okolo pozemku?


Živý plot je stávkou na istotu.

Tuje

Pravdepodobne najobľúbenejšou drevinou pre živé ploty sú tuje. Konkrétne sa veľmi často odporúča odroda Smaragd a Brabant. Sú vhodnejšie skôr do väčších záhrad, pretože rastú pomerne rýchlo a opticky môžu záhradu zmenšovať.

Hloh

Pre hloh sú typické krásne drobné zelené listy, ktoré sa na jeseň zafarbia do úchvatných červenooranžových až červených odtieňov. Pre živý plot sa hloh hodí aj z toho dôvodu, že nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu a dorastá do výšky 3 až 6 metrov.

Vtáčí zob

Ďalšou skvelou voľbou do záhrady je listnatý ker, ktorý pravdepodobne poznáte pod označením vtáčí zob. Jeho prednosťou je pomerne vysoká odolnosť voči nízkym teplotám. Zároveň nemá žiadne zásadné nároky na pôdu a skvele znáša rez. Nevadí mu ani silné znečistenie, ktoré je typické pre mestské lokality.

Hrab

Ďalším obľúbeným druhom dreviny pre živé ploty je hrab. Podobne ako vyššie spomínaný vtáčí zob, ani on nemá vysoké nároky na pôdu a je odolný voči mrazu. Keďže skvele toleruje orezávanie, môžete ho ľahko vytvarovať do podoby živého plota, ktorá vám bude najviac vyhovovať. V priebehu roka zaujme svojou sýto zelenou farbou, ktorá sa na jeseň mení na hnedú. 

Dráč

Pre živý plot môžete zvoliť aj dráč, ktorý v závislosti od konkrétneho kultivaru môže dosahovať výšku 0,3 až 2 metre. Dráč si skvele poradí s chudobnou pôdou a dobre zvláda aj dlhšie sucho. Navyše zaujme svojou farbou listov, ktorá nemusí byť len zelená, ale aj sýto červená.

Skvele poslúži aj záhradná zástena

Ak sa o živý plot nechcete starať alebo to skrátka nie je pre vás to pravé, môžete sa rozhodnúť pre záhradnú zástenu. Na trhu je v súčasnosti v predaji celý rad rôznych variantov, a to napríklad bambusová, drevená, rákosová či prútená zástena.

Záhradné zásteny bývajú spravidla ošetrené tlakovou impregnáciou, ktorá má za úlohu ich chrániť pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Zároveň je týmto spôsobom zaistená ich dlhá životnosť a jednoduchá údržba.

Záhradnou zástenou môžete pre maximálne súkromie obohnať celý váš pozemok. Myslite však na to, aby ste sa následne necítili ako vo väzení a zvoľte preto primeranú výšku. Ideálna výška zásteny je medzi 160 až 180 cm. Nikto vás neuvidí, no zároveň úplne nestratíte kontakt s okolím a na vašu záhradu či terasu budú stále dopadať slnečné lúče.


Pre zatienenie terasy alebo pergoly poslúžia screenové rolety.

Pergolu zatienia bočné screenové rolety

Ak nutne nepotrebujete zatieniť celú záhradu, ale iba posedenie pod pergolou, skvelou voľbou sú screenové rolety. Práve tie dokážu perfektne zabrániť pohľadom zvonku, a pritom stále zachovajú váš výhľad a kontakt s okolím.

Okrem súkromia vám screenové rolety zaistia aj príjemný tieň, ktorý predovšetkým v letných mesiacoch naozaj oceníte. Podobne ako klasické siete proti hmyzu, bránia obťažovaniu nezvanými návštevníkmi v podobe múch alebo komárov.

Súkromie na záhrade, terase či pod pergolou je dôležité, aby ste sa cítili dobre a bezpečne. Väčšina ľudí pravdepodobne nestojí o pohľady susedov pri posedení s priateľmi, počas opaľovania sa alebo akejkoľvek práce na záhrade. Stavte preto na riešenie, ktoré vám poskytne dostatok súkromia, a zároveň esteticky zapadne do rázu celej vašej záhrady. Možností v súčasnej dobe existuje naozaj veľa, stačí si len vybrať.

ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.