Slovník pojmov pre tieniacu techniku

Zorientujte sa vo svete tieniacej techniky vďaka nášmu slovníku pojmov. Zistite, aký typ tienenia je pre vás najvhodnejší a aké technické parametre je potrebné pri výbere sledovať. V prípade ďalších otázok sú vám k dispozícii naši odborníci.

Absorbcia | Baldachýn | Energetická úspora | Extrudovaný hliníkový profil | Infrapanely a infražiariče | Izolačné zasklenie | Jednomodulové prevedenie | Kotviaci profil | Krycia strieška nábalu | Montáž pergoly | Nosné profily pergoly | Polykarbonát | Polyuretánové panely | Pozinkované prvky pergoly - spojovací materiál pergoly | Práškové lakovanie | Prestup tepla | Priepustnosť slnečnej energie | PVC | Reflexia | Riadiaci systém | Sklápací systém | Stmievač LED osvetlenia | Tepelná bilancia | Tepelné straty | Teplo domu | Tepelno-izolačný polyuretán | Teória tienenia | Technológia TIG | Tieniaca plachta na pergoly a terasy | Tienenie domu | Transmisia | Viacmodulové prevedenie | Výpočet tepelnej straty | Záhradný altánok | Zástena do pergoly | Zhrňovacia pergola | ZIP systém

Absorbcia

Fyzikálny jav, pri ktorom dochádza k oslabovaniu intenzity žiarenia. Absorpcia svetla je pohltenie a zoslabenie žiarenia počas jeho šírenia sa v priestore. Jedná sa o žiarenie, ktoré je pohltené napríklad oknom a zvyšuje jeho teplotu, čiže súčiniteľ žiarenia αe nadobúda hodnoty 0 až 100% alebo 0 až 1.

Baldachýn

Baldachýn alebo podnebie (tal. baldacchino; vlastne v Baldach-u, teda v stredovekom Bagdade zhotovený zlatý brokát) je ozdobná strieška trónov, postelí, kazateľníc, pomníkov a iného, ktorá bola vyrobená pôvodne z brokátu. Najčastejšie sa využíva ako látkové zástrešie nad posteľou. Dnes však predstavuje aj moderný spôsob zatienenia terás a pergol. Ideálny je predovšetkým vďaka svojim vlastnostiam, ktoré v letných mesiacoch dokážu poskytnúť dostatočné tienenie a v zime naopak prepúšťajú dostatok svetla.

Energetická úspora

Úsporou energie sa rozumie množstvo usporenej energie, určené meraním alebo odhadom spotreby, pred vykonaním jedného alebo viacerých opatrení na zvýšenie energetickej účinnosti a po ňom, pri štandardizovaných vonkajších podmienkach, ktoré vplývajú na spotrebu energie.

Energeticky úsporné budovy sú navrhnuté na používanie čo možno najmenšieho množstva energie. Budovy môžu byť energeticky úsporné použitím kvalitných stavebných a izolačných materiálov, ktoré pomáhajú zabrániť tepelným stratám a vytvárajú vzduchotesnosť stavby.

Extrudovaný hliníkový profil

Extrudovaný hliníkový profil sa vyrába vytláčaním samotného profilu, vďaka čomu sa vyznačuje vysokou odolnosťou a dlhou životnosťou. Využíva sa pri konštrukcii bezúdržbových pergol,  tvorených extrudovanými hliníkovými profilmi tej najvyššej kvality, ktoré sú ošetrené kvalitnou práškovou farbou.

Infrapanely a infražiariče

Infrapanely sú zariadenia, ktoré patria k moderným spôsobom vykurovania domácností. Na rozdiel od bežných vykurovacích systémov, využívajú infražiariče sálavé vykurovanie, ktoré je oveľa úspornejšie. 

Rozdiel medzi infrakúrením a klasickým druhom vykurovania spočíva prevažne v tom, že infrapanely nevyhrievajú priamo vzduch v miestnosti, ale prostredníctvom tepelného sálania a infračerveného žiarenia dochádza k zahriatiu okolitého muriva, stropu i podlahy a následne sa od týchto prvkov ohrieva vzduch v miestnosti.

Izolačné zasklenie

Izolačné zasklenie je chápané ako zasklenie okien z niekoľkých vrstiev sklenených tabúľ, ktoré sú od seba separované vzduchom alebo plynom. Tabule sú spojené vzduchotesne aj vodotesne. Vzdialenosť medzi jednotlivými tabuľami závisí hlavne od typu dištančného profilu. Plyn medzi tabuľami môže tvoriť ako vzduch, tak aj vzácne plyny, napríklad argón alebo kryptón. Izolačné sklo má pred tradičným sklom celý rad výhod.

Nielenže je pevnejšie, ale má tiež oveľa lepšie izolačné vlastnosti. A to ako tepelné, tak i hlukové. Dvojité či trojité sklá sa nepoužívajú len ako výplne do okien, ale môžu tiež tvoriť strechy pergol, prípadne fungovať ako bočné zábrany. Bežne sa využívajú aj vo dverách.

Jednomodulové prevedenie

Základné prevedenie pergoly alebo nejakého prístrešku, kde sa zastrešenie skladá z jednej ucelenej časti, ktorá je upevnená na dvoch stĺpoch k stene alebo na štyroch stĺpoch.

Kotviaci profil

Vďaka špeciálnemu kotviacemu profilu, je možné pergolu s posuvnou strechou ukotviť aj na drevostavbu s vertikálne uloženými nosnými hranolmi. Štandardne sa však tieto pergoly inštalujú na stenu domu, prípadne sa kotvia do stropu.

Krycia strieška nábalu

Krycia strieška nábalu sa využíva pri klasických výsuvných markízach. Nábal látky zvyčajne nebýva krytý kazetou. Toto krytie je možné vyriešiť krycou strieškou v prípade, že markíza nie je inštalovaná pod strechu či balkón.

Montáž pergoly

Samotná montáž pergoly závisí od typu pergoly, ktorý si pre váš domov vyberiete. Kompletná montáž je v rukách skúsených pracovníkov, ktorí za pomoci profi náradia značky Hilti a kvalitných spojovacích materiálov zmontujú celú pergolu tak, aby vám čo najskôr mohla slúžiť.

Nosné profily pergoly 

Nosné stĺpy, na ktorých je inštalovaná konštrukcia pergoly. Strecha, ktorá môže byť tvorená lamelami, látkou, polykarbonátom alebo sklom. 

Nosné stĺpy pergoly je možné upevniť na pripravené betónové pätky alebo zemné skrutky. Čoraz viac sa používajú hliníkové profily, pretože ich životnosť je dlhá a netreba sa o ne veľmi strať.

Polykarbonát 

Vyznačuje sa svojou silou, húževnatosťou materiálu, ľahkým spracovaním, nízkou hmotnosťou a dlhou životnosťou. Dutinkové polykarbonátové dosky majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, vďaka ktorým sú ideálnym materiálom pre zasklievanie prístreškov, pergol alebo skleníkov.

Vďaka svojej priehľadnosti naviac priestor aj dobre presvetlia. Najvhodnejšie dosky na presklenie sú s hrúbkou 16 mm. Majú ideálnu hrúbku a ohybnosť.

Polyuretánové panely (polyuretánová izolácia)

Izolačné PUR panely, ktoré sú vyrobené zo zloženého materiálu vytvoreného umelým prepojením jednoduchších materiálov (z dvoch profilovaných alebo oceľových plechov a z penového jadra).

Vďaka svojim výborným izolačným vlastnostiam sa tzv. polyuretánové izolácie používajú hlavne v stavebníctve, konkrétne napríklad na stavbu vnútorných priečok, obvodových stien alebo na strešnú krytinu.

Pozinkované prvky pergoly - spojovací materiál pergoly

Pergoly sú vyrábané predovšetkým z lakovaných hliníkových profilov. Avšak oceľové prvky bývajú pozinkované kvôli vyššej odolnosti. Medzi prvky, ktoré sa chránia pozinkovaním patrí predovšetkým spojovací materiál, ktorý najčastejšie podlieha korózii. Vďaka zinku sa predlžuje jeho životnosť.

Práškové lakovanie 

Aplikuje sa na kovové materiály, a to vďaka stlačenému vzduchu. Výhoda práškového lakovania je, že vďaka aplikačnému zariadeniu lak pevne drží na povrchu. Je to preto, že pri striekaní laku na povrch pôsobí elektrická energia, pri ktorej sa opačne nabité častice laku a povrchu vzájomne priťahujú.  

Pred samotným lakovaním je dôležitá úprava kovového povrchu. Jedná sa o chemický oplach, pri ktorom sa povrch odmastí, odstránia sa nečistoty a oxidačné činidlá z povrchu. Po chemickom očistení lak lepšie priľne na povrch a zvýši sa jeho životnosť.

Prestup tepla

Fyzikálny jav, kde pri dvoch látkach s rôznou teplotou dochádza k preneseniu tepla z jednej látky na druhú. Súčiniteľ prestupu tepla vyjadruje, koľko tepla unikne konštrukciou s plochou 1 m2 pri rozdiele teplôt jej povrchov 1 K.  

Priemerný súčiniteľ Um sa vypočíta následne: 
 
Um = (U1 * A1 + U2 * A2 + Ui * Ai)/ A celkom 
 
Vysvetlivky: 
U1, U2, Ui sú súčinitele prechodu tepla všetkých jednotlivých konštrukcií  
A1, A2, Ai sú celkové plochy jednotlivých obvodových konštrukcií  
A celkom je súčet všetkých plôch obvodových konštrukcií.

Priepustnosť slnečnej energie

Táto charakteristická hodnota sa udáva v percentách, (%) najmä čo sa týka zasklenia. Označuje sa ako malé „g“. Určuje množstvo slnečnej tepelnej energie prechádzajúcej cez zasklenie. Skladá sa z priamej transmisie energie a sekundárneho výdaja tepla smerom dovnútra, ktorý vzniká pohltením slnečných lúčov na presklenej ploche. Má vplyv na schopnosť regulovať prehrievanie interiéru. Čím väčšia je hodnota koeficientu g, tým väčší je pasívny solárny zisk energie a do interiéru preniká viac svetla.

PVC

Polyvinylchlorid, skrátene PVC, je umelo vyrobený plastický polymér so širokou škálou použitia. Vyše 50 % vyrobeného polyvinylchloridu sa používa v stavebníctve (okná, kanalizácia, podlahy), kde nahrádza tradičné stavebné materiály ako drevo, betón alebo keramiku.

PVC tkanina je využívaná na tvorbu nábalu pre posuvné pergoly. Vo vnútri vodiaceho profilu pergoly sa taktiež nachádza aj PVC vložka, ktorá je súčasťou tzv. ZIP systému.

Reflexia

Reflexia, čiže odrazivosť slnečných lúčov od daného materiálu, je optická vlastnosť materiálu, ktorá popisuje, aké množstvo svetla sa odrazilo od materiálu v pomere k množstvu, ktoré na materiál dopadlo. Odrazivosť závisí od chemického zloženia a štruktúry materiálu, stavu materiálu a jeho povrchu.

Riadiaci systém

Riadiaci systém budovy (iné názvy: systém riadenia budovy, systém manažmentu budovy, angl. building management system, skr. BMS) je počítačový systém na kontrolu a riadenie technického vybavenia budovy, napr. ventilácie, klimatizácie, osvetlenia či bezpečnostného systému.

BMS sa skladá z dvoch základných častí, a to z hardvéru a softvéru, ktoré navzájom spolupracujú. Jeho hlavnou úlohou je regulovať prostredie v budove. Do tejto funkcie patrí napr. kontrola správnej teploty v miestnosti, množstvo oxidu uhličitého, vlhkosť vzduchu.

Sklápací systém

Pokiaľ sa jedná o zastrešenie terasy, strecha je postavená zo sklápacích hliníkových lamiel, ktoré je možné polohovať v rozmedzí od 0 ° do 140 °. Pri uzavretí lamiel do vodorovnej polohy sa docieli vytvorenie pevnej strechy, ktorá nechráni len pred slnečnými lúčmi, ale aj pred dažďom.

Stmievač LED osvetlenia

LED stmievače a senzory sú určené pre stmievanie a spínanie LED pásov a svietidiel s plynulým riadením intenzity osvetlenia. Umiestnenie LED osvetlenia sa líši od typu pergoly. U lamelových pergol sa LED osvetlenie nachádza v lamele, v pergole s pevnou strechou nájdete LED osvetlenie v jednotlivých krokvách, a pri sťahovacích pergolách nájdete osvetlenie v profiloch, ktoré spájajú a sťahujú látku.

Štandardne sa dodáva LED osvetlenie (biele), ktoré možno ovládať pomocou diaľkového ovládania. Doplnkovým stmievačom dokážete regulovať intenzitu osvetlenia v rozsahu 0%, 33%, 66% a 100%.

Tepelná bilancia

Rozdiel medzi príjmom a výdajom tepla určitého povrchu alebo systému. Výpočtom tepelnej bilancie budovy sa zisťuje, aké množstvo tepla je potrebné na vykurovanie alebo naopak na chladenie.

Sledovaním daného mesiaca sa zistí, či je tepelná bilancia budovy kladná a je potrebné budovu vykurovať, či je záporná a je potrebné ju chladiť, alebo je vyvážená a vykurovanie a chladenie nie je nutné.

Tepelné straty

Okamžitá hodnota tepelného toku, ktorý z budov uniká prestupom tepla, žiarením skrz priesvitné konštrukcie a vetraním. Výpočet tepelnej straty, napríklad rodinného domu, je veľmi jednoduchý:

D = G x V x ΔT 

Vysvetlivky: 
D = celkové straty objektu vo Wattoch (tepelné straty rodinného domu) 
G = tepelnoizolačný koeficient domu vyjadrený W/m³K .°C (typ konštrukcie, izolácie, doby výstavby)
V = obytný priestor objektu v m³ 
Δ (delta) T = rozdiel medzi teplotou vnútri domu a zvyčajnou minimálnou vonkajšou teplotou v danej lokalite. (Napríklad: +20 °C /-14° C = 34).

Teplo domu

Teplo domu predstavuje vnútornú teplotu vašej domácnosti. Teplo domu je predovšetkým dané tým, aké vykurovacie telesá sa v dome nachádzajú a koľko tepla dokážu vyrobiť. Zároveň závisí aj na tom, aký únik tepla v dome vzniká. Teplota domu v lete by mala byť nižšia ako vonkajšia teplota, avšak maximálne o 8 stupňov Celzia.

Tepelno-izolačný polyuretán

Polyuretánové produkty majú množstvo využitia. Viac ako tri štvrtiny celosvetovej spotreby polyuretánových produktov je vo forme pien. Tvrdé a mäkké typy polyuretánových pien pokrývajú približne rovnaký podiel na trhu. Tvrdé penové hmoty nachádzajú svoje uplatnenie ako výplne automobilových nadstavieb alebo panelov tepelných izolácií.

Teória tienenia

Priepustnosť svetla a slnečnej energie cez okná alebo iné priehľadné materiály. Výpočtom priepustnosti sa dá zistiť použitie ideálnej tieniacej techniky.  

Technológia TIG

Skratka pre označenie metódy zvárania elektrickým oblúkom pomocou netaviacej elektródy a ochrannej atmosféry vzácneho plynu. Aby sa elektróda netavila, musí byť vyrobená z materiálu, ktorý odoláva veľmi vysokým teplotám. Najvhodnejším a najpoužívanejším materiálom na výrobu tejto elektródy je volfrám.

Tieniaca plachta na pergoly a terasy

Tieniace plachty slúžia ako alternatíva ku klasickým pergolám s pevnou strechou. Tieniace plachty sa najčastejšie upevňujú na fasádu domu alebo k stĺpikom, ktoré sú najčastejšie z hliníka.

Tienenie domu

Tienenie domu poskytuje príjemný úkryt pred slnečnými lúčmi počas letných dní. Jedným z najčastejšie používaných spôsobov tienenia sú v súčasnosti pergoly a markízy. Čoraz častejšie sa však používa aj vonkajšie tienenie v podobe žalúzií, roliet, alebo clon.  

Transmisia 

Zariadenie pre mechanický prevod energie z jedného zdroja k viacerým spotrebičom. Môže sa jednať napríklad o hriadeľ, ktorý prenáša hnaciu silu z motora na pracovný stroj.

Viacmodulové prevedenie

Zastrešenie, ktoré sa skladá z dvoch a viacerých modulov, aby sa dosiahla požadovaná dĺžka prístrešku. Tieto moduly sú podopierané stĺpmi a upevnené k stene, alebo len podopreté stĺpmi. Viacmodulové prevedenie zastrešenia sa využíva napr. pri stavbe pergol, prístreškov na autá, terás atď.

Výpočet tepelnej straty

Výpočet tepelných strát je výpočtom energetickej hospodárnosti domu či bytu. Na vyčíslenie tepelných strát objektu existuje viacero výpočtov. Na tie jednoduchšie (orientačné) existuje niekoľko vzorcov. Na podrobnejší výpočet slúži špeciálny softvér, do ktorého sa dosádzajú jednotlivé hodnoty, ako napríklad hrúbka obvodového muriva, zateplenie stropu alebo hrúbka zateplenia. 

Orientačný výpočet tepelnej straty:
D = G x V x ΔT

Vysvetlivky:
D = celkové straty objektu vo Wattoch
G = tepelnoizolačný koeficient domu vyjadrený W/m³K .°C
V = obytný priestor objektu v m³
Δ (delta) T = rozdiel medzi teplotou vo vnútri domu a zvyčajnou minimálnou vonkajšou teplotou v danej lokalite. Napríklad: +20 °C /-14° C = 34.

Záhradný altánok

Pod pojmom altánok sa rozumie vyhliadková vežová stavba nad strechou domov, dnes častejšie záhradná, murovaná alebo drevená besiedka. Altánok je väčšinou voľne stojaca stavba, kde systém stĺpikov slúži ako nosná konštrukcia, ktorá je pevne ukotvená v zemi.

Vnútro altánku možno vybetónovať alebo vydláždiť, či použiť v ňom drevenú podlahu. V tom prípade musí byť celá stavba nad úrovňou terénu. Altánok je možné rôzne povrchovo upravovať, podobne ako záhradné domčeky.

Zástena do pergoly

Bočné presklenie terasy ponúka možnosť vytvoriť z našej pergoly nezateplenú zimnú záhradu, alebo len elegantne oddeliť priestor od záhrady a inej časti domu.
Dokonca sa ponúka viacero možností ako pevné, posuvné a naklápacie panely alebo otváracie a posuvné sklenené dvere. Zásteny tvoria predovšetkým ochranu proti vetru, dažďu a iným nepriaznivým vplyvom počasia.

Zhrňovacia pergola

Strechu zhrňovacích pergol tvorí predovšetkým 3 vrstvová PVC látka. Konštrukcia pergol je najčastejšie tvorená extrudovanými hliníkovými profilmi, ktoré sú ošetrené práškovým lakovaním.
Tento variant pergol je úplne bezúdržbový. Čas od času odporúčame konštrukciu aj posuvnú strechu ošetriť čistou vodou bez použitia saponátov.

ZIP systém

Riešenie opláštenia obytných, viacúčelových či komerčných stavieb. Opláštenie sa skladá z drevených panelov s integrovanou polyizokyanurátovou penovou izoláciou a vytvára integrovanú vodotesnú bariéru.

ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.