Jesenný špeciál: Ako vyzdobiť pergolu a záhradu na jeseň

Farebné lístie, hmla, útulno... To je len niekoľko vecí, ktoré sa nám vybavia, keď sa povie jeseň. Toto ročné obdobie má neopísateľné čaro, ktoré doslova láka k novému tvoreniu. Využite jesenné mesiace na to, aby ste si zaujímavo vyzdobili svoju záhradu alebo napríklad priestor pod pergolou. Máme pre vás hneď niekoľko tipov.

Svetlá a svetielka v hlavnej úlohe

Pomaly ale isto sa začína skôr stmievať. Dni sa skracujú, obloha je často zahmlená alebo zamračená. K tomuto obdobiu neodmysliteľne patria najrôznejšie lampy a svetielka, ktorými môžete doplniť svoju záhradu. V jeseni sa tu budú vynímať predovšetkým veľké svietniky, v ktorých môžete zapáliť obrovskú sviečku. 

Ak máte na záhrade pergolu, môžete ju ozvláštniť napríklad zaujímavou svetelnou reťazou. Voľte skôr teplejšiu farbu svetla, ktorá priestoru dodá na útulnosti.


Malé lampáše so sviečkou vyzerajú kúzelne.

Pustite sa do výroby jesenného venca

Práve na jeseň sa na záhrade prirodzene objavuje veľa materiálu, ktorý môžete využiť pre ďalšiu tvorbu. Ide najmä o opadané lístie, suché výhonky alebo vetvičky so suchými plodmi. Nevyhadzujte ich a namiesto toho ich využite na tvorbu zaujímavého jesenného venca. Stačí si v obchode kúpiť základ na veniec, na ktorý potom tieto suché dary prírody naaranžujete. Môžete ich buď vpichovať, alebo pripevniť pomocou tenkého drôtiku.

Výsledný jesenný veniec sa bude perfektne vynímať zavesený na vstupných dverách, kde si ho zaručene všimnú všetci návštevníci a vám bude robiť radosť každý deň.


Veniec v jesenných farbách vynikne na vstupných dverách.

Využite tekvicu ako vázu

K jeseni neodmysliteľne patria tekvice všetkého druhu. Môžete ich naaranžovať napríklad ku vstupným dverám, alebo sa pustiť do kreatívneho tvorenia. V takom prípade treba z tekvice odrezať vrchnú časť a vydlabať ju. Pripravte si suché kvety a pekne ich naskladajte do tekvice. Stonky rastlín nezabudnite vhodne skrátiť, aby v tekvici držali a výsledok pôsobil ucelene.

Šípky poslúžia ako pôsobivá jesenná dekorácia

Ďalším variantom je výroba zaujímavého venca z vyschnutých šípok. Takýto veniec sa bude skvele vynímať napríklad na vstupnej bránke. Postup je jednoduchý. Opäť budete potrebovať základ na tvorbu venca a dostatočné množstvo vetvičiek so šípkami. Vetvičky na veniec naaranžujte podľa vlastného vkusu, prípadne ich skombinujte s umelým machom. 

Zasaďte si vres

Ak by sme mali vymenovať jednu obľúbenú jesennú rastlinu, bol by to práve vres. Sfarbuje sa do úchvatných odtieňov od bielej cez fialovú až po tmavočervenú a v záhrade vyzerá naozaj nádherne. Využite to a zasaďte si ho do svojich obľúbených truhlíkov.


Tekvice všetkých možných veľkostí, farieb a tvarov patria k jeseni.

Vyzdobte aj vchod do domu

Pri tvorbe jesennej výzdoby exteriéru nezabudnite na priestor pred vchodom do domu. Ak máte pred vstupnými dverami schody, môžete ich využiť ako priestor pre usporiadanie rôznych veľkostí a farieb tekvíc. Vynímať sa tu budú aj veľké kvetináče s kvetmi v jesenných farbách. Staviť môžete napríklad na drôtik strieborný, astru kríčkovú alebo rozchodník. Pred vchod môžete umiestniť veľké lampáše, do ktorých umiestnite sviečky a k večeru ich zapálite.

Ako vyzdobiť záhradnú pergolu

Ak máte na záhrade postavenú pergolu, nezabudnite vyzdobiť aj ju. Trámy pergoly môžete ozdobiť zaujímavou svetelnou reťazou. Do priestoru pergoly umiestnite najrôznejšie jesenné dekorácie. Pusťte sa napríklad do výroby zaujímavého košíka, do ktorého naaranžujete suché farebné lístie a najrôznejšie kvety. Dobre budú vyzerať aj vetvičky s trvanlivými plodmi. Všetko môžete ozvláštniť vždy zelenými vetvičkami napríklad v podobe brečtanu, cezmíny alebo dráča.

Ako vidíte, možností pre jesenné dekorácie existuje viac než dosť. Neváhajte sa preto inšpirovať a popustite uzdu svojej vlastnej fantázii. Určite vás napadnú aj ďalšie dekorácie, ktoré dokážete vyrobiť v krátkom čase. A ak na tvorenie práve nemáte čas, jednoducho si kúpte už hotové dekorácie, ktoré sú dostupné v najrôznejších hobby obchodoch či kvetinárstvach.