Štýlové stolovanie pod pergolou alebo vybavenie a doplnky, ktoré vám nesmú chýbať

Raňajky, obedy, večere, desiaty. Na čerstvom vzduchu chutí každé jedlo lepšie. Aby ste si vonkajšie stolovanie maximálne užili, nesmie vám chýbať vhodný nábytok. Okrem toho sú dôležité aj doplnky, ktoré sú nielen praktické, ale aj dizajnové.

Rozhodnite sa pre správny typ nábytku

Pri výbere vonkajšieho nábytku je najdôležitejšia jeho odolnosť. Hoci bude schovaný pod pergolou, bude musieť odolať vlhku, zmenám teplôt i vetru. Už dlhé roky sa na horných priečkach pomyselného rebríčka obľúbenosti drží drevený nábytok. Je krásny na pohľad a vnáša pod pergolu prvok prírody. Aby dlho vydržal, je nutné sa o oň náležite starať. Vyžaduje každoročné brúsenie a niekoľko vrstiev náteru.

Ak nechcete tráviť hodiny a hodiny starostlivosťou o drevený nábytok, siahnite po obľúbenom hliníkovom nábytku. Prednosťou hliníka je vysoká odolnosť proti poveternostným podmienkam a mechanickému opotrebovaniu. Navyše nevyžaduje žiadnu starostlivosť. Nie je potrebné ho natierať a v prípade, že je nábytok špinavý, stačí ho opláchnuť vodou. Hliník je naviac ľahký, takže sa s hliníkovým nábytkom ľahko manipuluje. Ďalšou výhodou je výborná nosnosť.

Trendy look nábytku dodáva prvok dreva. Najčastejšie sa používa exotický teak, ktorý výborne odoláva rozmarom počasia a navyše nádherne vyzerá. Z teaku bývajú vyrobené dosky stolov či operadlá, ale nájdete ho aj na podrúčkach.


Obrázok: Kvalitná hliníková kostra doplnená odolným teakovým drevom.

Na pohodlí sa podpisujú rozmery nábytku

Okrem výrobného materiálu sa pri výbere nábytku zamerajte aj na jeho rozmery. Ak chcete na terase raňajkovať, obedovať a večerať, mali by ste siahnuť po klasickom jedálenskom sete. Výška jedálenského stola je klasických 77 cm a správnu výšku sedadla ponúknu aj jedálenské stoličky. Tie môžu byť s opierkami rúk alebo bez nich. Záleží na vašich preferenciách. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, môžete si byť istí, že sa pri hodovaní budete cítiť ako v luxusnej reštaurácii.

Stolček prestri sa!

Ak stolujete pod pergolou, nemusíte si robiť vrásky z ľahkej letnej prehánky a nevyženú vás ani žeravé slnečné lúče. K dokonalosti chýbajú už len praktické a štýlové doplnky. Ktoré by u vás rozhodne nemali chýbať?

Prestieranie alebo obrus

Prestieranie a obrus nie sú povinnosťou, ak sa váš stôl pýši krásnou doskou, ktorú nechcete schovávať. Pokiaľ jej však chcete predĺžiť životnosť, položte na ňu štýlové prestieranie alebo obrus. Siahnuť môžete po látkovom, ktorý je však nutné v prípade znečistenia vyprať, alebo po odolnom PVC obruse, ktorý jednoducho utriete vlhkou handrou. Ako prestieranie môžete zvoliť napríklad utierky. Stavte na pestré prevedenie, ktoré k letu neodmysliteľne patrí.


Obrázok: Leto prahne po hravých a živých farbách prestierania.

Jedálenský servis

Pri vonkajšom stolovaní sa môže jednoducho stať, že tanier či pohár spadnú na zem a rozbijú sa. Preto siahnite po riade, ktorého prípadné zničenie vás nebude mrzieť. Vyhnite sa však papierovému riadu, ktorý sa hodí len pre pečenú klobásu s horčicou, ktorú si dáte v okienku rýchleho občerstvenia.

Jedlo si môžete vychutnať z kvalitného plastového riadu, ktorý je v dnešnej dobe takmer na nerozoznanie od porcelánového či skleneného. Zohnať sa dajú aj karafy, poháre, taniere alebo napríklad šálky. Tento odolný riad so sebou môžete navyše vziať aj na piknik. Ďalšou možnosťou je riad z dreva. Obľúbené sú predovšetkým misky a plytké taniere, ktoré je možné umývať pod tečúcou vodou.

Doplnky na stôl

Dobré jedlo pritiahne k stolu nielen stravníkov, ale aj otravný hmyz. Preto by na stole nemal chýbať kryt proti hmyzu, ktorým jedlo jednoducho priklopíte. Kryt môže byť sieťovaný, plastový alebo sklenený. Svoje nespochybniteľné miesto na stole majú aj obrúsky. Aby sa pri zafúkaní vetra nerozleteli do okolia, môžete ich umiestniť do stojanu na obrúsky s ťažítkom, alebo do nich zabaliť pečivo, ktoré sa servíruje k pokrmu. Hodiť sa vám bude aj servírovací podnos s protišmykovým povrchom, na ktorom bezpečne prenesiete taniere, poháre a ďalšie riady.


Obrázok: Na stole by nemali chýbať kvety a svietniky.

Dokonalú atmosféru podčiarknete vázou s kvetmi a svietnikmi. Svietniky na čajové sviečky jednoducho vyrobíte zo zaváracích pohárov, ktoré môžete ozdobiť jutou, čipkou alebo vetvičkami krušpánku. Nezabudnite ani na dochucovadlá, ktoré budú v štýlových dózach. Tie môžu byť priehľadné alebo s názvom príslušného dochucovacieho prostriedku.

Bezchybná atmosféra a útulno

Aby ste sa pri hodovaní vonku cítili príjemne, nezabudnite na pohodlné čalúnenie stoličiek, kresiel či lavíc. Farba môže ísť ruka v ruke s farbou záhradného nábytku, ale rozhodne sa nebráňte ani kontrastu. Veď leto je plné farieb! Do blízkosti pergoly alebo terasy rozostavte alebo zaveste kvetináče  s kvitnúcimi kvetmi. Krásne bude vyzerať aj kvetináč či záhon s vysokými trávami.


Obrázok: Pohodlie zaistí mäkké čalúnenie.

Večernú atmosféru dolaďte obľúbenými lampášmi a lucerničkami, ktoré si svoje miesto nájdu na podlahe, ale aj na zábradlí či stole. Nádherne vyzerajú aj závesné lucerny. Chýbať by nemali ani trendy LED reťaze, ktorými môžete omotať stojky či zábradlie pergoly.

Užite si vonkajšie stolovanie so všetkým, čo k tomu patrí. Kvalitný nábytok, riady a dekorácie sú zárukou bezchybného zážitku.