Na ktorých administratívnych budovách v Česku môžete vidieť slnolamy Alaris?

Slnolamy sú efektívnou fasádovou konštrukciou, ktorá bráni prehrievaniu budov. Okrem toho zaujmú estetickým prevedením, vďaka ktorému získa celá stavba netradičný vzhľad. Naše slnolamy pomohli vyriešiť problém s prehrievaním administratívnych budov vo viacerých českých mestách. Zistite kde a ako.

Brno: budova spoločnosti IG Watteeuw

Spoločnosť IG Watteeuw je medzinárodným výrobcom ozubených a prevodových skríň. Orientuje sa predovšetkým na trh s dopravou, priemyslom a energetikou. V brnenskej priemyselnej hale sme riešili zatienenie strešných okien, kvôli ktorým sa hala zbytočne prehrievala. Vďaka slnolamom sme vyriešili reguláciu svetla a vnútornej teploty.


Obrázok: Priemyselná hala IG Watteeuw.

Brno: administratívne budovy

V Brne sme inštalovali hliníkové slnolamy na administratívne budovy, ktorých fasády sú presklené. Práve tieto stavby sú na prehrievanie vnútorných priestorov najnáchylnejšie. Vysoké teploty sa nepriaznivo podpisujú na prácu zamestnancov a klimatizácia zase na ich zdraví. Slnolamy pomohli vyriešiť problém s prehrievaním a navyše vizuálne zjednotili fasádu.


Obrázok: Administratívna budova v Brne.

Zlín: Kongresové centrum Zlín

V Zlíne sme riešili komplexné tienenie pre Kongresové centrum Zlín. Vzhľadom na veľkú presklenú plochu a absenciu dostatočného množstva zelene sme zrealizovali kompletné zatienenie okien proti slnku. Na budovu sme osadili strešné aj vertikálne slnolamy, ktoré pomohli vyriešiť problémy s termoreguláciou. Slnolamy sú však aj dizajnovou záležitosťou, a tak z centra navyše vytvorili architektonickú dominantu mesta.


Obrázok: Kongresové centrum Zlín.

Otrokovice: Continental Barum

Použitie hliníkových slnolamov je obľúbené aj pri starších budovách. Okrem funkčného tienenia im dodajú aj modernejší vzhľad. V Otrokoviciach sme slnolamy montovali na okná budovy Continental Barum, kde zároveň nahradili vonkajšie žalúzie. Slnolamy sú v porovnaní s vonkajšími žalúziami pevnejšie a odolnejšie. Zároveň umožňujú pohodlné vetranie bez toho, aby do interiéru vniklo priame slnečné žiarenie či dážď.


Obrázok: Budova Continental Barum v Otrokoviciach.

Hodonín: HM Hodonín

V Hodoníne sme inštalovali horizontálne slnolamy na budovu HM Hodonín, ktorá slúži na predaj a servis poľnohospodárskej techniky, techniky do vinohradov, sadov atď. V tomto prípade slnolamy vystupujú z fasády a slúžia tiež ako predĺženie strechy. Zároveň obmedzujú prechod slnečného žiarenia na fasádu a prúdenie horúceho vzduchu do predajne.


Obrázok: Predajňa a servis HM Hodonín. 

Kyjov: budova firmy PSK Kyjov

Pre spoločnosť PSK Kyjov sme riešili problém s nepríjemne prehriatymi balkónmi. Rozhodli sme sa preto horizontálne slnolamy inštalovať priamo na ne. Vďaka vhodnému sklonu lamiel sú balkóny chránené proti dažďovej vode, prehrievaniu od slnka a navyše je podporené správne prúdenie vzduchu.


Obrázok: Balkóny spoločnosti PSK.

Břeclav: budova spoločnosti ReXcom

Spoločnosť ReXcom pôsobí v oblasti potrubných rozvodov, stavebníctva, hospodárenia s dažďovou vodou a vodárenstva. Na jej sídlo sme inštalovali hliníkové slnolamy z horizontálnych lamiel, ktoré do interiéru vpustia dostatok priameho svetla, a pritom nezabraňujú výhľadu z okna.


Obrázok: Slnolamy na budove ReXom.

Olomouc: výstavisko Flora

Zrekonštruovaná budova výstavisko Flora v Olomouci je vybavená našimi horizontálnymi slnolamami. Sú inštalované nad okná, takže nezabraňujú výhľadu, no pritom efektívne zabránia prehrievaniu. Hliníková konštrukcia je odolná proti korózii a na jej vzhľade sa nepodpíše ani ostré slnečné žiarenie, hustý dážď alebo silný víchor.


Obrázok: Zrekonštruované výstavisko Flora.

Slnolamy sú zdravé a ekologicky nenáročné riešenie problému s prehrievaním budov

V čom spočívajú výhody slnolamov?

  • V lete do interiéru neprepúšťajú teplo, ale iba denné svetlo, čím sa šetria náklady na klimatizáciu a osvetlenie,
  • v zime do interiéru prepúšťajú nielen denné svetlo, ale aj teplo, čím sa šetria náklady na vykurovanie,
  • slnolamy sú lacné, ekologické a zdravé riešenie termoregulácie budov.

Ako slnolamy fungujú? 

  • Lamely, ktoré sú naklonené do vhodného uhla, nebránia prenikaniu denného svetla do kancelárií
  • Výsledným efektom je zabránenie prehrievania budovy bez eliminácie denného svetla.
  • V zime, kedy je slnko nižšie, dokážu slnolamy do interiéru vpustiť svetlo aj teplo, čo prispieva k tepelným ziskom.
  • V lete teda neutrácate za prevádzku klimatizácie, v zime za vykurovanie.

Každé leto prichádza na pretras otázka, ako efektívne znížiť vnútornú teplotu v administratívnych budovách bez toho, aby bolo ohrozené zdravie zamestnancov a do kancelárií sa dostávalo menej denného svetla. Klimatizovanie celej budovy je obvykle dosť finančne náročné a navyše nemusí vyhovovať všetkým zamestnancom. Citlivejší jedinci sa môžu rýchlo nachladiť. Pri použití vonkajších žalúzií sa síce znižuje prienik tepla, ale aj denného svetla, ktoré je pre kancelársku prácu nenahraditeľné.

Hliníkové slnolamy vďaka svojej konštrukcii dokážu zabrániť prehrievaniu fasády. Tepelné žiarenie teda neohrieva fasádu a nemôže preniknúť do interiéru. Tým efektívne chránia pred zvyšovaním vnútornej teploty.

Horizontálne, vodorovné alebo vertikálne?

Na umiestnenie slnolamov je najvhodnejšia južná expozícia. Severná strana tienenie nevyžaduje, preto tu slnolamy fungujú skôr na dotvorenie celkového vzhľadu. Tento typ tienenia sa môže inštalovať na celú fasádnu stenu alebo len na jej časť. K dispozícii sú 3 rôzne prevedenia:

  1. Horizontálne slnolamy – inštalujú sa nad okná či dvere, ale aj pozdĺž celej fasády. Pri pohľade z okna nie sú vidieť, takže ponúkajú dokonalú slobodu výhľadu a pritom fungujú spoľahlivo a efektívne. Sú účinné predovšetkým na južnej strane.
  2. Vertikálne zvislé slnolamy – umiestňujú sa pred okná, pričom smer lamiel je zhora nadol. Hodia sa na východnú a západnú stranu.
  3. Vodorovné slnolamy – inštalujú sa pred okná a ich lamely vedú sprava doľava. Montujú sa spravidla na východnú či západnú stranu.

Všetky tri druhy slnolamov sú k dostaniu ako v pevnom, tak pohyblivom prevedení. Nastavenie sklonu lamiel sa vykonáva pomocou motora alebo ručne

 

ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.