V marci štartuje záhradkárska sezóna. S akými prácami začať na záhrade?

V marci sa začína záhrada pomaly prebúdzať k životu a na záhradkárov čaká plno práce. Bude potrebné upraviť záhony, orezať dreviny a rastlinám dodať potrebné živiny. Okrem toho sa môžete pustiť aj do prvých výsevov zeleniny a kvetov. O slovo sa hlásia predovšetkým tie odolné.

Začnite odzimovaním záhrady

Na zimu sa chúlostivé rastliny prikrývajú čečinou, ale vzhľadom na to, že v marci už silnejšie mrazy nehrozia, môžete rastliny odkryť a miesta začať pomaly čistiť. Záhony zbavte burín, kým sú ešte malé a netvoria semená. Trvalkám doprajte odležaný kompost alebo hnoj, ktorý opatrne zaryte do hliny.

Skontrolujte aj stav okrasných drevín. Ak objavíte zosušené, poškodené alebo omrznuté vetvy, odstráňte ich. Vrhnite sa aj na hrabanie machu a lístia. Záhony decentne prekyprite pomocou hrablí alebo rycími vidlami. Ak v marci málo prší, doprajte ihličnanom výdatnú zálievku.

Vyčistite neprenosné nádrže na vodu, aby ste ich mohli začať využívať na zalievanie. Prenosné nádrže umiestnite späť na ich miesto a môžete začať so zachytávaním dažďovej vody, ktorá je na zalievanie záhrady najvhodnejšia.

Pusťte sa do sadenia stromov a zeleniny

Kôstkoviny vrúbľujte do polovice marca a v druhej polovici sa vrhnite na vrúbľovanie jadrovín. Okrem toho je tento mesiac vhodný aj na sadenie niektorých okrasných a ovocných drevín. S broskyňami sa však neponáhľajte. Tie si žiadajú skôr teplejšie počasie. Rez si zaslúžia aj ruže a pustiť sa môžete do vysádzania živého plotu.

Milovníci čerstvej a doma vypestovanej zeleniny sa môžu pustiť do výsadby. Zavčas jari sa sadí petržlen a mrkva, reďkovky, paštrnák, kaleráb a špenát. Ku koncu marca zasaďte šaláty. Ak by teploty klesali, môžete záhony prikryť netkanou textíliou.

Do studeného pareniska môžete zasadiť pór. V druhej polovici marca sa vysádza jarný cesnak a do záhonov osivo kôpru. Prihnojte jahody, ríbezle, egreše a ďalšie ovocné dreviny. Jahodovisko očistite od suchých, chorých alebo poškodených listov.


Obrázok: V marci sa môžete pustiť do sadenia odolnej zeleniny.

Prevetrajte trávnik

Marec je mesiacom, kedy je potrebné venovať pozornosť trávniku. Ten sa vám do budúcna odvďačí zdravým vzhľadom a dych vyrážajúcou zelenou farbou. Najskôr z neho vyhrabte odumreté steblá, suchú trávu a mach. Následne ho prevzdušnite, vykonajte tzv. vertikutáciu. Skvelým pomocníkom vám v tomto ohľade budú vertikutačné hrable alebo vidly.

S kosením sa neponáhľajte. Vrhnite sa naň až v okamihu, keď budú steblá trávy dosahovať aspoň 8 cm. Rovnako môžete časť záhrady nechať rásť „na divoko“. V súčasnej dobe sú obľúbené pestré lúky, ktoré udržujú vlhkosť a podporujú hmyzí život na záhradách.

Svoju pergolu nechajte tento rok rozkvitnúť

V marci môžete začať plánovať, aké kvety by vám mali robiť radosť pri záhradnej pergole od jari až do jesene. Čo všetko môže okolo pergoly kvitnúť?

Kvitnúce kvetináče už od jari

Cnie sa vám po pestrých farbách kvetín, ktoré v lete zdobili vaše truhlíky? Nemusí! Už zavčas jari môžete do kvetináčov a truhlíkov vysádzať pestrofarebné, ale odolné druhy kvetov.

Reč je, samozrejme, o jarných cibuľovinách, ktoré sa dajú kúpiť v pestrej škále farieb. Doplniť ich môžete odolnejšími druhmi dvojročných rastlín a kvetináč na záver ozdobiť machom a vetvičkami krútenej vŕby. Tá často zakorení a vyrastú z nej svieže zelené lístky, čo dodá celému aranžmánu šmrnc.

Aké kvety sa hodia do jarných kvetináčov?

  • tulipány
  • modrice
  • scily
  • sedmokrásky plnokveté
  • prvosienky
  • hyacinty
  • krókusy
  • fialky záhradné alebo sirôtky
  • nezábudky
  • čemerice
  • narcisy

Na výsadbu kvetinových zostáv sa používajú rýchlené cibuľoviny, ktoré doma v teple rýchlo rozkvitnú. Po odkvitnutí odstrihnite kvetné stvoly a na jeseň môžete cibuľoviny zasadiť do voľnej pôdy.


Obrázok: Kombinujte rôzne vysoké kvety.

Cibuľoviny vysádzajte v marci do hĺbky 5–10 cm. 10 cm si žiadajú tulipány, 5 cm zase snežienky, krókusy alebo modrice. Do kvetináčov nasypte zeminu bohatú na humus, ktorú potrebuje väčšina cibuľovín. Spodnú časť, ktorá sa postará o odvodnenie, vysypte vrstvou kamienkov či keramzitu. Potom nasypte zeminu a zasaďte cibuľoviny. Hore môžete položiť vrstvu machu, ktorý zabráni prílišnému vysychaniu a ochráni cibule a korienky rastlín pred nízkymi nočnými teplotami.

Na výsadbu môžete použiť nielen kvetináče a truhlíky, ale v podstate každú nádobu. Skúste napríklad zaváracie poháre, košíky či staré plechové hrnce. Kvety môžete farebne kombinovať alebo staviť čisto na jednoduchú jednofarebnosť. Napríklad biele sirôtky, konvalinky, krókusy a sedmokrásky krásne vyniknú v kombinácii so zelenými listami. Ak fandíte pestrým farbám, kombinujte žlté narcisy, červené tulipány a ružové hyacinty.

Kombinovaním vyšších a nižších kvetov dodáte jarnému kvetinovému aranžmánu plasticitu. Do jedného kvetináča zasaďte napríklad nízke prvosienky či sirôtky a vyššie tulipány alebo narcisy.

Popínavé kvetiny

Popínavky patria medzi najobľúbenejšie kvety, ktoré môžu zdobiť pergolu. Záleží len na vás, či zvolíte jednoročné rastliny, alebo trvalky. Jednoročné rastliny však budete musieť každý rok obnovovať. Stačí sa rozhodnúť, či chcete vždyzelené alebo opadavé kvety a ako veľmi by sa mali po pergole plaziť. Niektoré rastú len do výšky očí, iné pergolu úplne zahalia.

Jednoročné rastliny môžete bez obáv zasadiť aj do väčších truhlíkov či kvetináčov, pretože nie sú tak náročné na pôdne podmienky ako trvalky. Trvalky vyžadujú záhon s pestovateľským substrátom. Záhon musí mať vhodnú drenáž a odvod vody od základov pergoly, aby stavebný materiál vplyvom vlhka nedegradoval.


Obrázok: Popínavé rastliny môžu byť trvalky aj jednoročné rastliny.

Medzi popínavé trvalky patrí:

  • brečtan
  • zimolez
  • bignonia
  • klematis

Popínavé jednoročné rastliny:

  • kapucínka
  • hrachor
  • okrasná fazuľa
  • povojník

Kvetinové záhony

Pri pergole môžete založiť aj kvetinové záhony, ktoré však musia byť vyspádované tak, aby vlhkosť zo zálievky nestekala pod pergolu. Do týchto záhonov sa najčastejšie vysádzajú okrasné trávy, ktoré urobia parádu od jari do jesene, príjemne voňajúce levandule, úchvatné hortenzie alebo postupne kvitnúce cibuľoviny.

Venujte svojej záhrade starostlivosť hneď z jari. Po zvyšok roka vám to bude oplácať v podobe bohato kvitnúcich rastlín a zdravej zeleniny.

 

 

ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.