Prístrešok pre auto je skvelou alternatívou k murovanej garáži. Zistite prečo

Kúpa automobilu zvyčajne predstavuje veľký zásah do rodinného rozpočtu bez ohľadu na to, či ide o "ojazdené auto" alebo "funglovku". Aby ste svojmu štvorkolesovému miláčikovi predĺžili životnosť a zároveň ho ochránili pred nepriazňou počasia, je vhodné mu zaobstarať garáž. Čo však robiť, keď na garáž nemáte priestor alebo finančné prostriedky? Zvoľte pergolu pre auto.

Zastrešenie auta sa oplatí hneď z niekoľkých dôvodov

Ľudia, ktorí nemajú inú možnosť parkovania, nechávajú svoje autá stáť voľne na ulici. Musia sa zmieriť s tým, že je auto špinavé, musí znášať rozmary počasia a mnohokrát sa na ňom podpíšu aj aktivity okoloidúcich. To všetko sa odrazí na stave auta. Vďaka zastrešeniu môžete týmto neduhom predísť. Treba sa len rozhodnúť, čomu dáte prednosť.

Lacná a rýchla stavba prístrešku pre auto

Pri otázke parkovania auta budete zvažovať, či dať prednosť murovanej garáži, alebo prístrešku. Rozhodujúcim faktorom pre vás budú zrejme finančné náklady, ale tiež to, koľko priestoru môžete pre parkovanie vyčleniť. Ako sa teda rozhodnúť?

Mať na svojom parkovacom mieste prístrešok je rozhodne dobrou voľbou. Ak parkujete vonku, iste už máte nejakú neblahú skúsenosť spojenú s krupobitím, poletovaním vtákov či vetvičkami a listami.

Stavba pergoly pre auto vás poteší príjemnou obstarávacou cenou a dĺžkou montáže, ktorá trvá len niekoľko dní. Prístrešok vaše auto ochráni pred:

  • dažďom
  • snehom
  • letným prehrievaním
  • intenzívnym UV žiarením, ktoré sa podpisuje na starnutí laku

Vďaka otvorenému zastrešeniu prúdi okolo auta dostatok čerstvého vzduchu, takže automobil rýchlejšie schne, čím sa znižuje riziko skorej korózie.

Medzi výhody pergoly na auto patrí to, že pod ňu môžete ukryť aj záhradné náradie alebo napríklad bicykle. Prístrešok pre auto môže byť voľne stojaci, takže ho ľahko umiestnite tam, kde máte priestor. Zvoliť však môžete aj pergolu kotvenú priamo k domu. Ak je pripevnená na stenu, na ktorej sú vchodové dvere, prejdete z domu do auta suchou nohou.

Prístrešok na auto vám navyše môže poslúžiť aj ako pergola, pod ktorou môžete grilovať a posedávať s priateľmi. Medzi nevýhody patrí to, že automobil nie je chránený zo strán, preto sa nevyhnete napríklad zimnému škrabaniu okien alebo odpočinku zvieratiek pod kapotou.

Výrobné materiály a prevedenie

Prístrešok na auto by mal ladiť s celkovým charakterom vášho bývania. Alaris má aktuálne v ponuke hliníkový prístrešok PLACEO, ktorý svojím vzhľadom a funkciami vychádza z obľúbenej bioklimatickej pergoly PLACEO.


Obrázok: Design inšpirovaný pergolou PLACEO.

Hliníkové prevedenie prístrešku PLACEO sa hodí predovšetkým k novostavbám. Konštrukciu je možné ladiť do nespočetného množstva odtieňov RAL, takže ju jednoducho prispôsobíte farbe fasády, pergoly či vonkajšieho tienenia. Ak máte tradične riešený domček alebo starší dom, môžete staviť na niektorý z drevených dekorov, vďaka čomu nebude hliníková konštrukcia narušovať celkový výzor domu. Hliník sa všeobecne teší veľkej obľube, pretože je prakticky bezúdržbový a navyše má takmer neobmedzenú životnosť.

Hliníková konštrukcia môže byť samostatne stojaca alebo ukotvená k domu, pričom každé prevedenie disponuje systémom integrovaného odtoku vody. Ten je riešený pomocou obvodového rámu. Voda zo strechy odteká jednou z nôh autoprístrešku.

Výhody a nevýhody prístrešku na auto

Aké klady a zápory so sebou táto forma nesie?

+ finančne prijateľnejšie riešenie
+ rýchla stavba
+ ochrana pred rozmarmi počasia a predmetmi padajúcimi zhora
+ možnosť využitia pre posedenie
- neochráni vaše auto zo strán
- nevyhnete sa zimnej námraze a zvieratkám nocujúcim pod kapotou

Pohodlná garáž

Ak sa rozhodnete pre parkovanie v murovanej garáži, musíte sa pripraviť na pomerne vysoké finančné a časové náklady.

Na garáž je potrebné mať dostatok priestoru, ale zato získate bezpečnosť a pohodlie. Garáž mnohokrát slúži tiež ako "sklad" sezónneho športového vybavenia alebo pomocníkov do záhrady. Veľakrát funguje ako domáca dielňa, hoci je to proti požiarnym predpisom.

Ak je garáž súčasťou domu, je potrebné počítať s tým, že sa vám stavba celkovo predraží. Navyše musíte myslieť na jej dostatočné zateplenie, aby nedošlo k tepelným mostom. Ak sú nad garážou obytné priestory, je potrebné ju vykurovať. Lenže vykurovaná garáž urýchľuje korodovanie vozidiel. Okrem toho musíte myslieť na dostatočné odvetrávanie, zavedenie elektriny a ďalšie požiadavky, ktoré sa s garážou spájajú.


Obrázok: Ak sú nad garážou obytné priestory, malo by sa v garáži kúriť.

Výhody a nevýhody garáže

Ako vychádza garáž po zvážení plusov a mínusov?
+ bezpečie
+ dokonalá ochrana proti rozmarom počasia
+ pod kapotu sa nedostanú mačky alebo myši
+ garáž možno využiť ako odkladací priestor a dielňu
- vysoká finančná investícia
- samotná stavba trvá dlho
- treba mať dostatočný priestor
- v prípade, že je súčasťou domu, je potrebné vynaložiť náklady na jej zateplenie a vykurovanie

Stavebné povolenie na prístrešok a garáž

Vo väčšine prípadov nevyžaduje stavba prístrešku pre auto ani garáže žiadne stavebné povolenie. Postačí jej ohlásenie. Stavebné povolenie nepotrebujete, ak:

  • zastavaná plocha je maximálne 25 m² a stavba dosahuje výšku do 5 m.
  • Má iba jedno nadzemné podlažie.
  • Neslúži na skladovanie horľavých látok.
  • Od spoločných hraníc pozemkov je prístrešok vzdialený aspoň 2 m.

Ak bude váš prístrešok či garáž mať zastavanú plochu väčšiu ako 25 m² alebo nesplní iné požiadavky, budete potrebovať rozhodnutie o umiestnení stavby a stavebné povolenie. Ak je garáž súčasťou domu, je potrebné, aby prepojovacie dvere spĺňali normu podľa stavebných a protipožiarnych predpisov.

 

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.