Zistite, pod akou pergolou je grilovanie najbezpečnejšie

Vďaka pergole si môžete užívať grilovanie, aj keď vonku prší alebo záhradu spaľujú ostré lúče slnka. Pri výbere vhodného prístrešku sa treba riadiť celým radom dôležitých parametrov. Málokoho však napadne, že jedným z nich môže byť aj to, na akom grile a ako často budete chcieť grilovať. Podľa toho totiž budete voliť typ zastrešenia i materiál samotnej pergoly.

Pergola otvorená, uzavretá alebo bioklimatická?

Grilovať môžete v podstate pod akoukoľvek pergolou. Typu pergoly je však nutné prispôsobiť typ grilu.

Otvorená pergola

Ak máte otvorenú pergolu, môžete siahnuť po akomkoľvek type grilu. Avšak pri pergolách, ktoré nemajú klasické zastrešenie a suplujú ho napríklad popínavé rastliny, budete obmedzení počasím. Pri daždi si proste nezagrilujete.

Staviť môžete na otvorené pergoly s markízou. Markízu možno stiahnuť, takže môžete grilovať ako na grile na drevené uhlie, tak na griloch elektrických či plynových. Je však nutné počítať s tým, že vás markíza ochráni len pred miernym dažďom. Pri pergolách s baldachýnom záleží na tom, či je možné baldachýn stiahnuť, alebo nie. Pokiaľ sa ním pohybovať nedá, najlepším riešením je siahnuť po elektrickom alebo plynovom grile, kde je menšia pravdepodobnosť vzniku požiaru.

Bioklimatická pergola

Najlepším riešením je bioklimatická pergola s posuvnými lamelami, vďaka ktorým môžete grilovať na akomkoľvek type grilu bez obmedzenia.

Uzavretá pergola

Ak máte uzavretú pergolu alebo zimnú záhradu, siahnite po griloch, ktoré nedymia. Ideálnym riešením bude pre vás elektrický alebo plynový gril.

Bioklimatická pergola si porozumie s akýmkoľvek typom grilu

Pod hliníkovými pergolami s naklápacími lamelami môžete grilovať na akomkoľvek type grilu. Vďaka nakloneniu lamiel môžete regulovať prietok vzduchu aj prienik slnečných lúčov. Strechu môžete mať úplne otvorenú v prípade, že sa rozhodnete grilovať na otvorenom ohnisku či grile na drevené uhlie. Pri nepriaznivom počasí môžete lamely úplne uzatvoriť a byť v suchu pod pevnou strechou, alebo ich naklopiť tak, aby spod pergoly unikal dym, no vy ste boli stále v príjemnom tieni. Pod uzavretou strechou môžete grilovať na plynovom alebo elektrickom grile. Výber vhodného pomocníka teda záleží len na vašich preferenciách.


Obrázok: Najväčšou výhodou bioklimatickej pergoly sú naklápacie lamely.

Ďalšou výhodou bioklimatickej pergoly je výrobný materiál. Hliník je nehorľavý, takže sa nemusíte obávať, že by kvôli rozfúkaným uhlíkom došlo napríklad k požiaru. Okrem toho je povrchová úprava hliníka natoľko odolná, že nehrdzavie a neobjavia sa na ňom ani stopy po žeravých uhlíkoch. Od mastnoty či iných nečistôt hliníkovú pergolu očistíte jednoducho vlhkou handričkou s kvapkou saponátu.

Vzhľadom k tomu, že môžete pod touto pergolou grilovať na akomkoľvek type grilu, neobmedzí vás ani výstraha pred nebezpečenstvom požiaru kvôli extrémnemu suchu a nedostatku zrážok. Gril na drevené uhlie jednoducho vymeníte za elektrický.

Grily na drevené uhlie

Väčšina gurmánov siahne predovšetkým po griloch na drevené uhlie. Dym totiž jedlu dodá tú pravú chuť a mriežka zasa nezameniteľný dizajn. A ako všetci vieme, je sa aj očami, preto by jedlo malo vyzerať neodolateľne. Unikajúci dym vás vďaka naklopeným lamelám nebude obťažovať.

Plynové grily

Je možné na nich grilovať zdravo bez prepáleného tuku. Zároveň umožňujú reguláciu výkonu, vďaka čomu si mäsko a zeleninku pripravíte presne podľa svojich predstáv. Nevýhodou však je, že jedlo bude ochudobnené o typickú chuť dymu. Grilovanie na plynovom grile je dosť podobné vareniu na sporáku.

Elektrické grily

Vyžadujú prívod elektrickej energie a pri grilovaní neprodukujú dym. Rovnako ako plynové grily, aj elektrické väčšinou umožňujú reguláciu teploty, no jedlu nedodajú správnu chuť grilovania.


Obrázok: Grilovanie na otvorenom ohni dodá jedlu správnu chuť a vzhľad.

Ako na bezpečné grilovanie

Aby pri grilovaní nedošlo k nehode, dodržujte niekoľko jednoduchých pravidiel:

  • grilujte len počas vhodných veterných podmienok
  • ku grilom na tuhé palivá si pripravte nádobu s vodou alebo vhodný hasiaci prístroj a majte okolo grilu dostatok voľného priestoru
  • dávajte pozor na pobehujúce deti a zvieratá
  • v prípade zastrešenia textíliou buďte veľmi obozretní

Nenechajte sa pri grilovaní obmedzovať. Vďaka bioklimatickej pergole môžete siahnuť po akomkoľvek type grilu.

 

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.