Obklopte svoju pergolu vôňou a krásou kvetov. Poradíme vám, ako na to

Pergola je vaším osobným útočiskom, ktoré vás chráni pred silnými slnečnými lúčmi, nepriazňou počasia, ale aj pred zvedavými zrakmi susedov. Toto miesto by malo už na prvý pohľad pozývať k odpočinku. Dôležitý je pritom nielen pohodlný záhradný nábytok, ale aj celkové poňatie "podpergolového prostredia". Spríjemnite si svoj odpočinkový zážitok krásou kvetov.

betónové kvetináče
Obrázok: Odolnosť a elegantný vzhľad sú doménou betónových kvetináčov.

Pre aký koncept sa rozhodnúť: do zeme alebo do kvetináča?

Okolo pergol sa najčastejšie vysádzajú popínavé rastliny, ktoré ju väčšinou celú zahalia do svojho objatia. Okrem popínaviek však existujú aj ďalšie spôsoby, ako si skrášliť okolie pergoly kvetinami.

  1. okrasné záhonové kvety
  2. kvety vo voľne stojacich kvetináčoch
  3. závesné kvetináče
  4. popínavé rastliny

Bohaté záhonové kvetiny

Prostredie okolo pergoly môžete vyšperkovať nenáročnými, jednoduchými a oku lahodiacimi záhonmi. Zasadiť do nich môžete okrasné letničky alebo trvalky. Letničky vám budú robiť radosť len jednu sezónu. Nasledujúci rok môžete druh kvetov vymeniť. Trvalky vám v záhone vydržia aj niekoľko rokov, takže s novým vysádzaním nebudete strácať čas. V posledných rokoch sa veľkej obľube tešia okrasné trávy rôznych výšok, záhony levandulí, hortenzií alebo postupne kvitnúcich cibuľovín.

Ak so záhradníčením ešte len začínate, zvoľte nenáročné kvety, medzi ktoré patrí cesnak obrovský, kavyľ perovitý, pakost alebo šalvia hájna. Tieto kvety milujú slnečné stanovištia, priepustnú pôdu a nie sú náročné na zálievku.

Do záhonu v blízkosti pergoly je potrebné navoziť vhodný substrát, aby rastliny netrpeli. Zároveň sa musíte postarať o drenáž a odvod vody od základov pergoly, aby kvôli presakovaniu vody nedochádzalo k degradácii stavby.

Voľne stojace kvetináče

Najväčšou výhodou voľne stojacich kvetináčov je to, že s nimi môžete manipulovať a poskladať z nich zaujímavé zákutia. Kvetináč sám o sebe sa môže stať ozdobou vašej pergoly. Ich prevedenie by však nikdy nemalo zatieniť samotné kvetiny. V truhlíkoch a v kvetináčoch sa najlepšie darí muškátom, petúniám, surfíniám, lobelkám a verbenám. Záhradníci začiatočníci by mali zvoliť iba jednopruhovú výsadbu, pokročilí sa môžu pustiť do kombinovanej výsadby.

Vo voľne stojacich kvetináčoch by mali byť kvety maximálne troch rôznych farieb. Skvostne vyzerá kombinácia previsnutých zelených tráv a farebných kvetov. Truhlíkovú výsadbu môžete obmieňať podľa ročného obdobia.

voľne stojace kvetináče
Obrázok: Voľne stojace kvetináče ľahko premiestnite.

Levitujúce kvetináče

Závesné alebo tiež levitujúce kvetináče môžete zavesiť na konštrukciu pergoly. Vyberte ale také miesto, na ktorom nebudú kvetináče prekážať. Nemali by vás obťažovať pri vstávaní zo stoličiek a nemali by ani zasahovať do priechodov pergoly. Pri vešaní kvetináča zohľadnite jeho hmotnosť. Nezabudnite, že v sezóne bude obsypaný kvetmi a budete ho aj polievať.

Medzi najobľúbenejšie previsnuté kvety patria muškáty, petúnie, surfínie, exoticky vyzerajúce fuchsie, ale aj všelicha alebo sanvitália.

V objatí popínavých rastlín

U popínaviek je dôležité sa rozhodnúť, či dáte prednosť jednoročnej rastline alebo trvalke. Zistite si, ako vysoko dokáže rastlina vyrásť, ale tiež to, či je vždyzelená alebo opadavá. V neposlednom rade sa budete musieť rozhodnúť, či chcete rastlinu, ktorá kvitne, alebo takú, ktorá má iba zelené listy.

Popínavé trvalky sa dokážu počas rokov pekne rozrásť a zmohutnieť. Pod svojimi kvetmi a listami môžu schovať celú vašu pergolu. Medzi najobľúbenejšie popínavé kvety k pergole patria brečtany, zemolezy, pavinič trojlaločný či päťlistý, opletka čiže stavikrv, vistéria, popínavé ruže alebo plamienky. Ak si chcete každý rok dopriať zmenu, bude pre vás vhodný hrachor, gazánia, kapucínky, okrasná fazuľa alebo povojník, ktoré patria medzi jednoročné.

 popínavé rastliny
Obrázok: Popínavé rastliny môžu mať kvety alebo len zelené listy.

Ako na výber odolného vonkajšieho kvetináča

Výber vonkajšieho kvetináča prispôsobte predovšetkým tomu, akú veľkú rastlinu do neho chcete vysadiť. Nezabudnite tiež zohľadniť materiál. Kým v interiéri môžete použiť akýkoľvek materiál, u vonkajších výrobkov hrá dôležitú úlohu predovšetkým odolnosť.

Aké nároky by mal spĺňať vonkajší kvetináč?

  • Mal by byť vyrobený z vodeodolného materiálu.
  • Kvetináč by mal byť mrazuvzdorný.
  • Dôležitá je aj pevnosť a stabilita.
  • Povrchová úprava by mala kvetináč chrániť pred UV žiarením.

Vonkajšie kvetináče sú najčastejšie v prevedení, kde dizajnovú funkciu plní vonkajší obal, do ktorého sa vkladá samotný kvetináč s rastlinou. Spravidla sa jedná o nerezové kvetináče. Najmä pri novostavbách sa do popredia záujmu dostávajú betónové kvetináče, do ktorých sa rastliny vysádzajú priamo. Ak si potrpíte na štýl, môžete siahnuť po kvetináčoch s LED podsvietením.

nerezové kvetináče
Obrázok: Nerezový materiál je prakticky nezničiteľný.

Materiály vonkajších kvetináčov

Náročné vonkajšie podmienky kladú vysoké požiadavky na odolnosť kvetináčov. Medzi najobľúbenejšie výrobné materiály patria:

  • Nerezová oceľkvetináče z nerezovej ocele dodajú prostrediu okolo pergoly jedinečný nádych. Sú prakticky nezničiteľné a môžu mať klasické strieborné prevedenie alebo inú farbu.
  • Betón – kvetiny k pergole môžete vysádzať aj do betónových kvetináčov, ktoré sú pevné, stabilné a mrazuvzdorné. Vhodné rastliny je v nich  možné pestovať aj celoročne.

Obklopte svoju pergolu energickou zeleňou, ktorá navodí pohodovú atmosféru pri letnom odpočinku.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.