Nábytok pod pergolu: ako vybrať ten najvhodnejší?

Vo väčšine prípadov stojí zastrešená terasa pri dome a rozširuje jeho obytnú plochu. Aby ste si chvíľky na slnečnej terase maximálne užili, je potrebné sem umiestniť kvalitný a pohodlný nábytok. Podľa čoho si vybrať ten najvhodnejší?

Obrázok: Pri výbere záhradného nábytku dbajte na jeho odolnosť.

Na čo myslieť pred výberom terasového nábytku

Vzhľadom na to, že je pergola najčastejšie zastrešená, prípadne si zastrešenie môžete regulovať, ste pred najväčšou nepriazňou počasia chránení nielen vy, ale aj váš záhradný nábytok. Je však potrebné myslieť na to, že pred výkyvmi teplôt vás pergola neochráni. Preto pri výbere nábytku na terasu nezabudnite zohľadniť:

  • ako veľmi bude nábytok vystavený slnku alebo dažďu,

  • kam ho uskladníte na zimu,

  • na akom povrchu bude stáť,

  • na aké účely ho budete najčastejšie využívať?

Materiál ovplyvňuje životnosť, údržbu i pohodlie

Materiál záhradného nábytku vyberajte nielen podľa svojho vkusu, ale popremýšľajte aj nad tým, čomu všetkému bude musieť nábytok čeliť. Niektoré materiály sú vysoko odolné a nepodpíšu sa na nich výkyvy teplôt, silné UV žiarenie alebo dážď. Iné však napríklad neznesú dlhodobo nízke teploty či pôsobenie vody.

Obľúbený umelý ratan

Umelý ratan má vysokú odolnosť. Bez problémov zvládne výkyvy teplôt, dážď i mráz. Je však nutné, aby bol kvalitný. Ako sa nenechať napáliť a kúpiť skutočne kvalitný umelý ratan? Zamerajte sa na konštrukciu, ktorá je z hliníka. Oblúkom sa vyhnite konštrukciám z kovu, z ktorého môže časom kvapkať hrdza, ale aj drevu, kvôli ktorému má nábytok nižšiu nosnosť, ale vyššiu hmotnosť, a preto sa s ním horšie manipuluje.

Starostlivosť o nábytok z umelého ratanu nie je náročná. Vystačíte si s teplou vodou a bežným umývacím prípravkom. Tento nábytok je možné nechať vonku celoročne, ale odporúča sa chrániť ho pred mrazom plachtou.

Obrázok: Umelý ratan patrí medzi odolné materiály.

Masívny plast

Vďaka technologickým inováciám si môžete bez obáv zaobstarať aj plastový nábytok. Dajte však pozor, aby nešlo o lacný plast. Ten nemá dlhú životnosť a na slnku mení svoju farbu. Záhradný nábytok by mal byť vyrobený z masívneho plastu, ktorý nevyzerá lacno a má dlhú životnosť.

Rovnako ako umelý ratan, ani plastový nábytok nie je náročný na údržbu. Nečistôt ho zbavíte pomocou teplej vody a neagresívneho prípravku. Nevadí mu dážď a znesie aj nižšie teploty. Na zimu je však lepšie ho odložiť na také miesto, kde teploty neklesnú pod bod mrazu.

Nadčasové drevo

Drevený nábytok je klasikou, avšak aj pri tomto materiáli môžete naraziť na veľké rozdiely v kvalite a nárokoch na údržbu. Pri výbere dreveného nábytku siahnite po takom, ktorý má ošetrený povrch. Vďaka tomu totiž lepšie zvládne rozmary počasia. Do vonkajších podmienok je najlepšie drevo z eukalyptu alebo teaku. Aj tu je však nutné počítať s údržbou.

Najmenej 2krát do roka je potrebné nábytok dôkladne vyčistiť a napustiť špeciálnym olejom pre daný druh dreva. Tento nábytok je nutné na zimu uskladniť niekam, kde bude v suchu. Nezabudnite ho prikryť plachtou.

Odolný hliník

Nábytok z hliníka je stabilný, ľahký a odolný. Nepôsobí na neho vlhko ani teplo. Nepodlieha korózii a nevyžaduje zvláštnu starostlivosť, takže môže stáť vonku celoročne. Vďaka nízkej vodivosti sa len tak nezahreje, takže sa nemusíte obávať, že by ste sa o hliníkový nábytok vystavený slnku popálili. Veľmi moderná je kombinácia odolného hliníka a teakového dreva.

Nábytok z iného kovu ako hliník treba pravidelne udržiavať. Najlepším variantom je kov, ktorý je pozinkovaný alebo ošetrený práškovo nanášaným lakom. Počítajte však s tým, že kov má vysokú vodivosť, preto sa na slnku zahrieva na vysoké teploty a pri nižších teplotách môže naopak chladiť.

Nábytok z kovu a hliníka stačí z času na čas umyť vodou a nechať uschnúť. Ak však začne hrdzavieť, je potrebné ho obrúsiť a opraviť pomocou lakovacej tyčinky. Po čase je nutné obrúsiť celý kovový nábytok a znovu ho natrieť.

Na aké účely nábytok kupujete

Okrem materiálu je nutné myslieť aj na to, za akým účelom si nábytok kupujete.

  • Záhradné sety - spravidla sa jedná o stoly, kreslá, stoličky či sedačku v rovnakom dizajne. Verne imituje rozostavenie nábytku v obývačke, preto sa hodí pre všetkých, ktorí milujú vonkajšie posedenie s priateľmi alebo rodinou.

  • Záhradné kreslá a stoličky - môžu sa stať solitérom pergoly, no zároveň ich ľahko prenesiete napríklad pod košatý strom, kde si v pokoji prelistujete časopis alebo prečítate knižku. Maximálne pohodlie vám ponúkne nábytok s polohovateľnou funkciou.

  • Nábytok pre relaxáciu - pod pergolou sa vám bude príjemne leňošiť na lehátku, ktoré môžete ľahko premiestniť k bazénu. O pohodlný odpočinok sa postarajú aj závesné kreslá či hojdačky.

Obrázok: Záhradné lehátko ľahko prenesiete k bazénu.

Maximálne pohodlie vám ponúkne mäkké čalúnenie, ktoré je k dispozícii pre kreslá, stoličky, pohovky i lehátka. Najmä pri nábytku z kovu, hliníka či plastu, sa bez neho nezaobídete. Aby ste si pod pergolou užili aj teplé letné večery, nemalo by tu chýbať osvetlenie. Pergolovú sezónu si predĺžite infrakúrením, vďaka ktorému vás z vonku nevyženú ani nižšie teploty.

Ako nábytok skladovať

Na zimu je lepšie nábytok z akéhokoľvek materiálu schovať. Surové podmienky vydrží snáď len kvalitný hliník. Vždy je však lepšie nábytok odložiť do pivnice, záhradného domčeka alebo zimnej záhrady. Ak túto možnosť nemáte, siahnite po stohovacom nábytku, ktorý naskladáte na seba a necháte pod strechou. Nábytok je potrebné prikryť plachtou, ktorá ho ochráni pred nečistotami, dažďom a snehom. Predtým, než nábytok zazimujete, nezabudnite ho zbaviť nečistôt.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.