Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.

Ako správne zazimovať bioklimatickú pergolu

Ak sa s príchodom chladnejších dní plánujete pod pergolou zdržiavať menej, je na čase premýšľať nad jej správnym zazimovaním. Vďaka tomu bude chránená pred mrazom a na jar ju ľahšie opäť uvediete do prevádzky. Prečítajte si pár tipov, na čo si dať v tomto smere pozor.

Kedy je najlepší čas na zazimovanie pergoly?

Zjednodušene by sa dalo povedať, že najlepší čas nastáva v momente, kedy zo stromov už opadá všetko lístie a nebude sa už zachytávať v odtokovom žľabe. Pre čistenie týchto žľabov a samotných lamiel odporúčame lamely otvoriť do kolmej polohy, vďaka ktorej získate väčší manipulačný priestor.

V priebehu zimy však môžete ešte stále bojovať s nečistotami alebo napríklad vetvami, ktoré môžu padať do žľabu. Odporúčame preto nečistoty odstrániť aj niekoľkokrát v priebehu zimy.


Pergolu zazimujte skôr, než napadne prvý sneh.

Ako správne postupovať pri čistení pergoly na jeseň a v zime?

Pri čistení žľabov používajte obyčajnú jarovú vodu. Konštrukciu pergoly môžete umyť šetrným čistiacim prostriedkom. Gumové tesnenie lamiel môžete ošetriť špeciálnym prípravkom, ktorý je na to určený. Ak používate bočné steny, rolety alebo iné látkové prvky, pred zimou ich úplne vytiahnite.

Akonáhle teploty klesnú pod 5 stupňov, treba lamely naklopiť do polohy 90 stupňov a nechať ich v tejto polohe až do jari. Aj keď si strecha bioklimatickej pergoly poradí aj s nánosom snehu, je tento postup rozhodne šetrnejší. Uzatvorením pergoly na zimu by ste ju zbytočne zaťažovali.

Čo všetko treba schovať?

Pred zimou z priestranstva pergoly odstráňte všetko, čo by mohlo byť náchylné na mráz. Záhradný nábytok odložte na dostatočne teplé a suché miesto a nevystavujte ho zbytočne vlhkému a mrazivému prostrediu. Upratať, samozrejme, nezabudnite ani priestor pod pergolou. Ak tu máte umiestnený krb, vyčistite ho a pripravte ho opäť na jarné obdobie. Keď používate prenosný gril, môžete ho na zimu uložiť do pivnice alebo napríklad do garáže, aby ste ho zbytočne nevystavovali mrazu.

Nezabudnite tiež zamiesť, prípadne umyť podlahu. V tomto smere záleží na tom, akú podlahu pod pergolou máte. Zbaviť prachu a nečistôt je potrebné aj ostatné vybavenie, ktoré pod pergolou zostane (napríklad skrinky a dosku vašej vonkajšej kuchyne).

Rovnako kvety, ktoré zdobia vašu pergolu, umiestnite do tepla, ak si to žiadajú. Je potrebné odstrániť aj všetku elektroniku, napríklad rádio. Pozor si dajte aj na najrôznejšie prútené košíky či dekorácie, ktoré by mohli vplyvom mrazu popraskať a zbytočne sa poškodiť. Rovnako je treba myslieť na kovové predmety, ktoré by mohli skorodovať.


Priestor pod pergolou dôkladne upracte a lamely nechajte otvorené.

Čo naopak možno pod pergolou v zime ponechať?

Z pergoly je síce potrebné veľa vecí odstrániť, niektoré však pod ňou môžete nechať a mať ich tak neustále po ruke. Reč je napríklad o náčiní na odstraňovanie snehu, pri ktorom oceníte, že ho budete mať neustále v blízkosti.

Zazimovanie bioklimatickej pergoly podporí jej životnosť a vy sa budete môcť na jar vrátiť späť do vášho obľúbeného prostredia. Okrem samotnej pergoly však odporúčame nezabúdať ani na ostatné vybavenie, ktoré máte pod ňou umiestnené. Reč je predovšetkým o záhradnom nábytku, kvetoch a dekoráciách, ktoré by mohli byť náchylné na mráz, preto sa ich oplatí na zimné obdobie premiestniť do teplejšieho prostredia. Uvidíte, že sa vám odvďačia.