Ako vybrať záhradný domček na náradie

Žiadny záhradkár sa nezaobíde bez úložného priestoru, do ktorého môže schovať menšie záhradné náčinie, ale aj väčších záhradných pomocníkov, ako kosačku či krovinorez. Výber vhodného záhradného domčeka by mal zohľadniť predovšetkým účel použitia.

Obrázok: Záhradný domček môže byť čisto účelový alebo multifunkčný.

Správna starostlivosť o záhradné náradie predĺži jeho životnosť

Nezáleží na tom, či záhradničíte na veľkej alebo malej záhrade. Záhradné náčinie bude potrebné vždy niekam uložiť. Nejde pritom len o estetickú stránku veci, ale predovšetkým o to, že správnou starostlivosťou predĺžite svojim pomocníkom životnosť. Hrabliam ani motykám s drevenou násadou či kosačkám neprospeje, ak na ne bude pršať a vysušovať ich priame slnko. Navyše, ak bude mať každá vec svoje miesto, ľahko ju nájdete, keď ju budete potrebovať.

Záhradný domček nie je bezpodmienečne nutný

Ak sa nechcete púšťať do stavby záhradného domčeka, máte aj iné možnosti ako uskladniť záhradné náradie a ďalšie potreby.

Pergola

Jednou z možností je pergola. Vďaka zastrešeniu pod ňou môžete bez problémov nechať gril, ale aj záhradný nábytok, a to napríklad aj cez zimu. Gril a nábytok stačí len prikryť ochrannou plachtou. V lete sa pod ňou určite nájde miesto aj pre odloženie drobného záhradného náčinia alebo bicyklov. Ak sa rozhodnete pre pergolu s bočným zasklením, máte počas zimy vyhraté. Do uzavretej pergoly môžete schovať všetko náčinie, na ktoré by nemali pôsobiť mrazivé teploty a dážď.

Obrázok: Namiesto záhradného domčeka môžete využiť terasu s bočným krytím.

Úložné boxy

Úložné boxy skvele poslúžia na odloženie drobnejšieho i väčšieho záhradného náčinia (záhradné nožnice, ale aj motyky alebo lopaty). V ponuke sú aj vo variante so zámkom, takže ich môžete nechať aj na nestráženej záhradke. Úložné boxy sa vyrábajú z dreva, kovu i plastu. Svoje miesto si nájdu pod pergolou (môžete do nich schovať napríklad čalúnené prvky nábytku) a napríklad aj pri bazéne. Mnohé boxy sú vybavené kolieskami, takže manipulácia s nimi je hračka.

Pre aký záhradný domček sa rozhodnúť

Pri výbere záhradného domčeka je najdôležitejšie sa zamyslieť nad jeho účelom. Položte si otázku: Na čo bude slúžiť?

  1. Rýdzo účelové domčeky - slúžia len na uskladnenie náradia, záhradnej techniky a podobne. Ich veľkosť je väčšinou do 10 m² a dostať ich v celom rade prevedení: plast, plech, drevo. Väčšinou nemávajú okná, alebo sú len malé pre lepšie odvetrávanie.
  2. Domčeky s širším využitím - uskladníte v nich náradie, ale môžete ich využiť aj na relaxáciu a prespanie. Majú okná a ich veľkosť sa pohybuje v rozmedzí od 12 do 25 m². Tieto chatky sa vyrábajú z dreva.

Rozmery

Keď poznáte účel, zamyslite sa nad tým, aký veľký záhradný domček potrebujete. Do záhradného domčeka s rozlohou do 5 m² umiestnite kosačku, bicykel, záhradný fúrik a pár kúskov ďalšieho záhradného náčinia. Ak používate aj väčších pomocníkov, ako napríklad traktor, siahnite po domčeku s veľkosťou 20 m². Nezabúdajte ani na výšku, ktorá by mala korešpondovať s výškou vašej postavy. Vďaka tomu sa budete môcť v domčeku pohodlne pohybovať.

Materiály

Záhradné domčeky sa najčastejšie vyrábajú z plechu, plastu alebo dreva.

Plechové záhradné domčeky

Slúžia primárne na uskladnenie vecí a nie sú vhodné pre rekreáciu. Pre výrobu sa používajú kvalitné a odolné materiály, ktoré vydržia rozmary počasia. Bez problémov sa dajú využívať celoročne. 

Medzi výhody kovových záhradných domčekov patrí nižšia obstarávacia cena, jednoduchá montáž a údržba, dobrá odolnosť.

Za nevýhody sa považuje horšia stabilita a nie príliš pekný vzhľad.

Plastové záhradné domčeky

Obľúbené sú vďaka jednoduchej a ľahkej montáži. Navyše sú nenáročné na údržbu, nehrozí u nich korózia ani pleseň. Niektoré modely sú vybavené okienkami a krídlovými dverami. Vzhľadom k nízkej hmotnosti sa nezaobídete bez kvalitného ukotvenia.

Výhodou týchto domčekov je nízka hmotnosť, ľahká manipulácia, nenáročná údržba a s oceľovou konštrukciou aj dobrá stabilita.

Medzi nevýhody patrí vyššia nákupná cena a tiež to, že plast nemusí korešpondovať so vzhľadom záhrady. Nezabúdajte tiež na nižšiu stabilitu.

Drevené záhradné domčeky

V záhradných domčekoch z dreva môžete nielen skladovať náčinie, ale aj v nich posedieť s rodinou a priateľmi. Rýdzo účelové domčeky mávajú panelovú konštrukciu a sú dodávané v stave pred zostavením, väčšie záhradné domčeky majú tzv. zrubovú konštrukciu.

Obrázok: Drevené záhradné domčeky slúžia aj pre občasnú rekreáciu.

Prednosťou drevených záhradných domčekov je to, že nenarúšajú vzhľad krajiny a majú širšie možnosti využitia. Nevýhodou je však vyššia nákupná cena a tiež zložitá a časovo náročná údržba.

Záhradný domček a stavebné povolenie

Na stavbu záhradného domčeka väčšinou nepotrebujete stavebné povolenie. Musí však spĺňať niekoľko náležitostí, ktoré definuje stavebný zákon. Ide napríklad o to, že:

  • zastavaná plocha môže byť maximálne 25 m²
  • výška so všetkým bude maximálne 5 m
  • domček bude stáť na pozemku rodinného domu alebo chalupy
  • domček bude prízemný a podobne.

Nákup hotového alebo stavba svojpomocne?

Spôsob realizácie záleží predovšetkým na tom, ako zručný majster ste. Ak ste domácim majstrom telom i dušou a máte okolo seba správnu partiu ľudí, ktorí vám so stavbou pomôžu, nič nebráni tomu, aby ste si domček postavil sám. Ušetríte náklady, ale na druhú stranu do stavby investujete more času, vlastných síl a energie, ktoré by ste inak mohli venovať napríklad rodine alebo sebe.

S nákupom hotového záhradného domčeka na kľúč si ušetríte kopu starostí. Dostanete "skladačku", ktorú stačí zložiť a máte postarané. Aj pri montáži je potrebná určitá zručnosť, takže si určite prídete na svoje. Bonusom navyše je, že na domček dostanete záruku.

 

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.