Ako rozžiariť pergolu pri rôznych príležitostiach?

Tešíte sa na pohodu na záhrade a zvlášť na slávnostné a romantické chvíle strávené vonku? Už sa to blíži, teplé dni budú pribúdať, je teda dobré byť pripravený a využiť každý okamih, ktorý si môžete užívať na svoje terase. Pergola je často dejiskom detských narodeninových osláv, grilovania s priateľmi alebo tichého posedenia vo dvojici. Doladiť atmosféru podľa vašich predstáv vám pomôže vhodné osvetlenie pergoly. Ako vybrať to správne?

Pergola pripravená na príjemné posedenie za každého počasia
Obrázok: Pergola pripravená na príjemné posedenie za každého počasia. Zdroj: Alaris.sk

Ak si zaobstaráte bioklimatickú pergolu PLACEO, ktorá je navrhnutá v minimalistickom dizajne s rovnou strechou a ostrými pravouhlými rysmi nosnej konštrukcie, oceníte skvelé bezúdržbové riešenie. Špeciálne lamely v uzavretej polohe môžu vďaka unikátnemu tvaru strešných profilov dokonale odvádzať dažďovú vodu a zaistiť tak udržanie suchého prostredia v priestore pod pergolou. Na zabezpečenie odolnosti je lamelová pergola vyrobená z pevnej hliníkovej zliatiny s komponentmi z nehrdzavejúcej ocele.

Požiadavky na vonkajšie osvetlenie

Pri vonkajšom osvetlení je dôležitá ochrana pred vniknutím vody a cudzích predmetov. Nech už si vyberiete akékoľvek svietidlo, pri umiestnení na záhrade musí byť predovšetkým bezpečné. V praxi to znamená, že do pergoly kupujte iba  produkty s krytím IP44 a vyšším. Budete tak mať istotu ochrany pred vniknutím pevných cudzích telies s priemerom 1 mm a viac, a zároveň proti dažďu alebo vode striekajúcej zo záhradnej hadice.

Zabudované LED osvetlenie

Bioklimatické pergoly značky Alaris, ktoré prinášajú ochranu pred slnkom i dažďom, majú viacero skvelých funkcií - napr. umožňujú regulovať tienenie, a zároveň zaisťujú ideálnu klímu vo vnútri. K týmto pergolám je možné dokúpiť mnoho komponentov, ktoré chvíle strávené pod pergolou ešte viac spríjemnia. Niektoré typy pergol je možné zakúpiť aj so zabudovaným LED osvetlením, ktoré je odolné proti poveternostným vplyvom a tiež dostatočne kryté proti vniknutiu pevných častíc a vody. Pri niektorých možno žiarovky na pergolu dokúpiť neskôr.

Napríklad v prípade bioklimatickej pergoly PLACEO je možné umiestniť osvetlenie na extrudované lamely alebo na priečny a pozdĺžny nosník pergol. LED osvetlenie pergoly môže byť biele alebo farebné. Biele LED osvetlenie je ovládané rovnakým diaľkovým ovládačom ako celá pergola alebo rolety. Regulujete si ním intenzitu osvetlenia. Farebné LED osvetlenie ovládate oddeleným ovládačom, na ktorom si volíte farbu, intenzitu a iné.

Nástenné svietidlá na fasádu a závesné svietidlá do pergoly

Ak máte pergolu pripevnenú k stene domu, vonkajšie svetlá môžu byť umiestnené na fasáde domu. Vonkajšie nástenné svietidlá majú rôzne tvary, ktoré určujú rozptyl svetla. Pre väčšie pergoly je určite vhodné mať viacero svietidiel, ktoré umožnia príjemný pobyt a bezpečný pohyb v celom priestore.

Ďalšou možnosťou, ako si rozsvietiť vašu tradične riešenú pergolu, je umiestnenie kovových lustrov, lampášov a iných závesných svetiel. Tieto typy poskytujú rovnomernejšie osvetlenie a štýlovo sa hodia do väčšiny záhradných stavieb.

správne osvetlenie v pergole
Obrázok: Romantický večer doladí správne osvetlenie v pergole.

Solárne svietidlá šetria vaše vrecko

Večer si môžete posvietiť aj tam, kde nemáte zavedenú elektrinu, ale máte dostatok slnečného svetla cez deň. Záhradné solárne lampy počas dňa nazhromaždia slnečnú energiu, ktorú po zotmení vyžarujú. Vyberať môžete z rôznych typov závesných kovových lustrov, nástenných svietidiel, lampičiek najrôznejších tvarov a veľkostí, ktoré krásne zapadnú do vášho prostredia. Ďalšou výhodou je väčšinou ich ľahké premiestňovanie podľa momentálnej nálady a druhu akcie, ktorú organizujete. Vaša pergola môže žiariť zakaždým inak.

Nezabudnuteľná atmosféra s plynovým ohniskom

Slávnostnú atmosféru a romantické osvetlenie získate s plynovým ohniskom umiestneným v blízkosti stola pod pergolou. Užijete si svetlo otvoreného ohňa, a zároveň budete môcť začať sezónu už v chladnejších jarných dňoch, alebo si ju na jeseň predĺžite, pretože sa krásne zohrejete. S plynovým horákom si môžete v pokoji posedieť s priateľmi či rodinou, alebo si užívať romantické chvíle vo dvojici bez toho, aby vás vyháňali zo záhrady nepríjemné pocity chladu.


Obrázok: Otvorené ohnisko osvetlí aj zahreje. Zdroj: Sunsystem.sk

Osvetlenie pre významné udalosti

Pri zvláštnych príležitostiach si určite prajete pripraviť sviatočné posedenie s originálnou výzdobou. Patrí k tomu aj trochu iné osvetlenie, ktoré môžete po akcii zase schovať a nabudúce rozmiestniť podľa nového nápadu. Vašej kreativite budú vyhovovať napríklad svetelné LED reťaze, ktoré môžete omotať okolo stĺpikov, natiahnuť medzi kríky alebo kdekoľvek, kde sa vám bude páčiť.

Ak sa radi hráte a máte radi zmenu, budú sa vám páčiť aj LED pásiky. Vhodné sú LED svetelné pásiky 230 V pre použitie vonku aj vo vnútri. Pásik možno deliť po celých metroch a jedným káblom je možné zapojiť až 100 m pásika. LED pásik môžete vďaka jeho malým rozmerom, nízkej spotrebe a jednoduchej montáži využiť aj vo vašej pergole. Oproti klasickým svietidlám sú veľmi úsporné a nezahrievajú sa na vysokú teplotu, preto nie sú nebezpečné a nehrozí požiar. Časté zapínanie a vypínanie výrazne neznižuje ich životnosť.

Nečakajte na leto a buďte pripravení na príjemný pobyt vo vašej pergole s novým osvetlením už teraz.

 

ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.