Ako pripraviť pergolu a vonkajšie tienenie na zimu?

Príprava na zimné obdobie neznamená pre majiteľov rodinných domov len vytiahnutie vianočných dekorácií, ale aj náročnú údržbu exteriéru nehnuteľnosti. Pred prvými mrazmi sa musíte postarať o funkčnosť komína, izoláciu strechy, okien a dverí, čistotu odkvapov a o správne zazimovanie záhrady.

Čím okrasnejšiu záhradu máte, tým viac práce vás čaká. Samozrejmosťou je nielen starostlivosť o trávnik alebo o systém zatrávňovacej dlažby, rastliny, okrasné kríky a stromy, ale aj zazimovanie záhradného prístrešku či bazéna. Viete, ako svoju pergolu správne zazimovať, aby vám dobre slúžila aj ďalší rok?

Moderné pergoly ušetria veľa starostí

Ak ste si pre svoju záhradu zvolili modernú hliníkovú pergolu, iste vás poteší, že jej zazimovanie bude mimoriadne jednoduché. Na rozdiel od drevených konštrukcií, nie je nutné riešiť zložité čistenie, brúsenie, impregnáciu a natieranie. Pri hliníkovej pergole si vystačíte s jednoduchým ometením napadaného lístia a opláchnutím vodou s mydlovým roztokom. Práve to z nej robí tak obľúbenú záležitosť s vysokou životnosťou.

Vyčistiť by ste mali aj vonkajšie tienenie a rolety. Opäť postačí čistá voda s mydlovým roztokom. Základnou radou pri čistení hliníkovej pergoly a jej súčastí je vyhnúť sa akýmkoľvek agresívnym čistiacim prostriedkom, ktoré môžu materiál výrazne poškodiť.

3 dôležité kroky pred prvými mrazmi

Akonáhle začne predpoveď počasia varovať pred teplotami pod nulou, urobte 3 dôležité kroky, ktoré ochránia pergolu pred poškodením, námrazou či snehom.

Zbavte sa pevnej strechy

Začnite údržbou strechy pergoly, ktorá opäť nie je nijako náročná, akurát je potrebné pri každom type postupovať inak. Pokiaľ máte pergolu s posuvnou či rolovacou strechou, stiahnite ju od chvíle, keď majú teploty klesnúť pod päť stupňov, a nechajte ju v tejto polohe až do príchodu jari.

Čo se týka pergol s naklápacími lamelami, akými sú napríklad bioklimatické pergoly PLACEO, je situácia veľmi podobná. Ak teploty v predpovedi počasia klesnú pod päť stupňov, lamely natočte do polohy deväťdesiatich stupňov a nechajte ich tak po celú zimu až do jari. Hoci strecha bioklimatickej pergoly vydrží naozaj veľa a nános snehu by ju nemal poškodiť, je tento postup šetrnejší a predlžuje celkovú životnosť pergoly.

Lamely bioklimatickej pergoly nechajte počas zimy radšej naklonené, aby sa nepoškodili.

Polohu vonkajšieho tienenia nechajte ustálenú

Ak máte aj vonkajšie tieniace rolety či žalúzie, či už na bokoch pergoly alebo na oknách, nechajte ich vždy po celú zimu v jednotnej polohe. Môžete ich nechať celú dobu stiahnuté, prípadne ich môžete pred prvými mrazmi vytiahnuť. Zásadou však je nemanipulovať s nimi v priebehu zimy.

Vonkajšie tienenie takmer vždy namrzne a akékoľvek sťahovanie a vyťahovanie v priebehu zimy môže spôsobiť trvalé poškodenie.

So strechou počas zimy nemanipulujte

To isté platí pre strechu pergoly, a to akéhokoľvek typu. Akonáhle teploty klesnú trvalo na nulu, strechu už nerozťahujte, nesťahujte a nemanipulujte s lamelami. Týmto neopatrným konaním môžete nielen trvalo poškodiť strechu, ale aj prehriať motor.

Nezabudnite na záhradný nábytok

Na jeseň, skôr, než sa dostavia naozaj nízke teploty, nezabudnite odpratať alebo zakryť záhradný nábytok. Predĺžite mu tak životnosť a pekný vzhľad, pretože vám nepremrzne, nepopraská, prípadne nebude trpieť koróziou či plesňou. Pri údržbe záhradného nábytku vždy berte ohľad na materiál, z ktorého je vyrobený.

Vonku rozhodne nikdy nenechávajte plastový nábytok, ktorý má tendenciu pri nízkych teplotách praskať. Umyte ho mydlovou vodou od nečistôt a skryte pred námrazou a snehom do domu či garáže.

Odložiť by ste mali aj drevený nábytok, ktorý je veľmi chúlostivý na plesne. Vyhnúť by ste sa mali miestnostiam s prílišnou vlhkosťou vzduchu aj s úplne suchým ovzduším.

Jedine kovový nábytok môžete s pokojom v duši nechať vonku po celú zimu, pretože je ošetrený proti korózii. Prikryte ho však aspoň plachtou a presuňte na miesto, kde nebude musieť odolávať zimným poveternostným podmienkam.

Záhradný nábytok radšej včas upracte, aby sa vám nezničil.

Pergolu a tienenie počas zimy skontrolujte

Hoci nie je nutné sledovať strechu pergoly a vonkajšie žalúzie počas zimy doslova každý deň, z času na čas by ste im pozornosť venovať mali. Pri vonkajších žalúziách a roletách kontrolujte, či jednotlivé lamely neprimrzli k sebe, vodiacim lištám či parapetu. V prípade, že nájdete námrazu, je potrebné ju šetrne a opatrne odstrániť.

Ak výdatne sneží a vytvárajú sa najmä ťažké mokré nánosy snehu, vyzametajte občasne strechu pergoly, pojazdové lišty či žľaby.

Túto jednoduchú a nenáročnú starostlivosť zúročíte na jar, kedy bude pergola a všetky jej súčasti okamžite pripravené na váš relax a akcie s rodinou či priateľmi. Príchod teplejšieho počasia tak v pokoji oslávite príjemným posedením s najbližšími, nie riešením škôd po zime.

 

 

 

ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.